Naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu i Instytutu Badań Klinicznych w Montrealu w Kanadzie odkryli obiecujący nowy sposób leczenia lub zapobiegania cukrzycy bez interwencji farmaceutycznej.
W swoim badaniu, które ukazało się w czasopiśmie Cell Reports, naukowcy stwierdzili, że zwiększenie spożycia witaminy K może pomóc zmniejszyć ryzyko cukrzycy. Wynika to z kluczowej roli, jaką witamina K odgrywa w procesie chemicznym zwanym gamma(y)-karboksylacją, który zachodzi w komórkach i wpływa na wydzielane przez nie białka.
Badanie wykazało, że y-karboksylacja jest ważna dla komórek beta trzustki i ich zdolności do wytwarzania insuliny, hormonu, który indukuje komórki do pobierania glukozy z krwiobiegu. Cukrzyca zwykle rozwija się z powodu niewystarczającej liczby komórek beta lub niewystarczającej produkcji insuliny przez komórki beta.
(Powiązane: Badanie: Przerywany post jest kluczem do rozwiązania pandemii cukrzycy.)
Związek między witaminą K a cukrzycą
Według statystyk częstość występowania cukrzycy znacznie wzrosła w prawie wszystkich krajach w ciągu ostatnich kilku dekad. W rzeczywistości Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa obecnie cukrzycę za globalną epidemię, która powoduje miliony zgonów każdego roku. Ostrzega również, że cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udarów mózgu i amputacji kończyn dolnych.
Witamina K, rozpuszczalny w tłuszczach składnik odżywczy występujący w różnych produktach roślinnych i zwierzęcych, jest znana ze swojej roli jako koenzymu. Koenzymy są ważnymi czynnikami napędzającymi reakcje biochemiczne ze względu na ich rolę jako katalizatorów i aktywatorów enzymów. Witamina K działa jako koenzym dla karboksylazy, enzymu biorącego udział w syntezie białek niezbędnych do krzepnięcia krwi (protrombina) i budowy kości (osteokalcyna). (Powiązane: 8 popartych naukowo korzyści zdrowotnych witaminy K.)
Jako ostatni etap biosyntezy białek, karboksylaza zależna od witaminy K ułatwia modyfikację potranslacyjną (y-karboksylację) osteokalcyny, co prowadzi do jej aktywacji. Oprócz regulacji dojrzewania minerałów kości, stwierdzono również, że karboksylowana osteokalcyna reguluje ekspresję genów insuliny i markerów proliferacji komórek beta. Kilka badań wykazało, że wysoki poziom karboksylowanej osteokalcyny poprawia wrażliwość na insulinę i zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2.
Y-karboksylacja zależna od witaminy K poprawia produkcję insuliny w komórkach beta
Kilka doniesień sugeruje, że niskie spożycie witaminy K lub niedobór witaminy K u ludzi wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju zespołu metabolicznego, zespołu schorzeń, które zwiększają ryzyko choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu i cukrzycy typu 2. Naukowcy zaobserwowali również, że niski poziom witaminy K u chorobliwie otyłych pacjentów koreluje dodatnio z obecnością cukrzycy typu 2, podczas gdy suplementacja witaminą K ma tendencję do znacznego obniżania poziomu glukozy we krwi na czczo.
Obserwacje te silnie sugerują związek między niedoborem witaminy K a ryzykiem zachorowania na cukrzycę, ale mechanizmy leżące u podstaw tego związku pozostają nieznane. Aby rzucić światło na tę kwestię, kanadyjscy naukowcy przeprowadzili kilka eksperymentów na komórkach beta wyizolowanych od myszy i ludzi. Odkryli, że w warunkach stresu metabolicznego komórki beta myszy, którym brakowało y-karboksylacji z powodu niedoboru witaminy K, "nie były w stanie dostosować wydzielania insuliny".
Z drugiej strony leczenie witaminą K wspomagało aktywność y-karboksylacji i chroniło komórki beta przed szkodliwym działaniem wysokiego poziomu glukozy i stresu metabolicznego. Sugeruje to, że zależna od witaminy K y-karboksylacja odgrywa ważną rolę w przetrwaniu i prawidłowym funkcjonowaniu komórek beta trzustki, zwłaszcza w okresach przymusu komórkowego. Zdolność komórek beta do przystosowania się do niesprzyjających warunków zapewnia wystarczającą produkcję insuliny, gdy jest to potrzebne do kontroli poziomu cukru we krwi.
W ludzkich komórkach beta naukowcy zaobserwowali podobny trend, przy czym y-karboksylacja zależna od witaminy K była dodatnio skorelowana z lepszym wydzielaniem insuliny w odpowiedzi na glukozę. Zidentyfikowali również białko w retikulum endoplazmatycznym – organellach komórkowych, w których zachodzi synteza białek – komórek beta o nazwie EGRP, które pomaga regulować wiązanie wapnia z białkami.
Naukowcy odkryli, że zależna od witaminy K y-karboksylacja EGRP chroni komórki beta przed przepełnieniem wapniem, podczas gdy brak y-karboksylacji działa odwrotnie i powoduje hiperinsulinemię (wyższy niż normalny poziom insuliny). Wewnątrzkomórkowy wapń odgrywa ogromną rolę w uwalnianiu insuliny z komórek beta, dlatego jego regulacja jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania komórek beta trzustki. Rozregulowanie wapnia w komórkach beta jest częstą cechą cukrzycy typu 2. (Powiązane: Cukrzycy typu 2 można uniknąć dzięki odpowiedniemu rodzajowi diety – czy wiesz, który?)
"Nasze badanie pokazuje, że białko to odgrywa ważną rolę w utrzymaniu fizjologicznego poziomu wapnia w komórkach beta, aby zapobiec zaburzeniom wydzielania insuliny" – powiedziała dr Julie Lacombe, jedna z autorek badania. "Witamina K poprzez gamma-karboksylację jest niezbędna, aby ERGP spełniał swoją rolę".
Witamina K jest ważnym składnikiem odżywczym, który można uzyskać z różnych pokarmów i suplementów. Witamina K występuje w dwóch formach, a mianowicie filochinonu (witamina K1) i menachinonów (witamina K2). Witaminę K1 można znaleźć w zielonych warzywach liściastych, takich jak jarmuż, szpinak, brokuły i kapusta. Z kolei witamina K2 występuje w dużych ilościach w sfermentowanej soi, a w mniejszych ilościach w mięsie, serze i jajach.
Według badań opublikowanych w Diabetes Care, wysokie spożycie zarówno witaminy K1, jak i K2 wiąże się z niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2, chociaż efekt ten jest bardziej wyraźny w przypadku witaminy K2.
DiabetesCure.news ma więcej historii o tym, jak naturalnie radzić sobie z cukrzycą.
Obejrzyj poniższy film, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach zdrowotnych witaminy K2.
Ten film pochodzi z kanału Holistic Herbalist na Brighteon.com.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.naturalnews.com/