Demencja to ogólny termin używany do opisania objawów poznawczych powszechnie związanych z chorobami neurodegeneracyjnymi. Objawy te obejmują utratę pamięci, języka, umiejętności rozwiązywania problemów i innych zdolności poznawczych. Objawy demencji są wywoływane przez nieprawidłowe zmiany w mózgu, a także wpływają na uczucia, zachowanie, relacje i zdolność do funkcjonowania w życiu codziennym.
Według badań główną przyczyną demencji jest uszkodzenie komórek mózgowych. Uszkodzone komórki nie mogą wysyłać sygnałów i komunikować się ze sobą, zakłócając procesy poznawcze, takie jak myślenie i regulacja emocjonalna. Ponieważ mózg ma wiele odrębnych regionów, z których każdy ma swoją specyficzną funkcję (np. pamięć, osąd, ruch itp.), objawy demencji różnią się w zależności od tego, które komórki regionu mózgu są uszkodzone.
Mówi się, że wiele czynników ryzyka przyczynia się do rozwoju demencji. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nutrients zauważono, że podczas gdy niektóre czynniki, takie jak genetyka, zaawansowany wiek i historia rodziny, nie mogą być modyfikowane, inne czynniki można modyfikować. W 2017 r. panel ekspertów zidentyfikował dziewięć modyfikowalnych czynników ryzyka demencji, a mianowicie: depresję, cukrzycę, upośledzenie słuchu, nadciśnienie, niskie kontakty społeczne, otyłość, brak aktywności fizycznej, słabe wykształcenie i palenie tytoniu.
W 2020 roku eksperci zaktualizowali tę listę, aby uwzględnić zanieczyszczenie powietrza, nadmierne spożycie alkoholu i urazowe uszkodzenie mózgu. Jednak niedawno naukowcy zaczęli badać rolę niedoborów diety i składników odżywczych w wywoływaniu rozwoju demencji. Następnie eksperci zaczęli dostrzegać znaczenie suplementacji składników odżywczych jako możliwego rozwiązania zapobiegającego pogorszeniu funkcji poznawczych.
(Powiązane: Demencja czy coś innego? Zobacz, jakie schorzenia są często mylone z chorobą zwyrodnieniową).
Związek między odżywianiem a demencją
Badania przedkliniczne wykazały, że niektóre składniki odżywcze mogą pomóc w modulowaniu starzenia się mózgu. Niektóre z najważniejszych składników odżywczych mózgu zidentyfikowanych przez naukowców obejmują witaminy z grupy B (B6, B9 i B12), witaminę D, kwasy tłuszczowe omega-3 i składniki odżywcze pochodzenia roślinnego (fitoskładniki) o właściwościach przeciwutleniających, takie jak karotenoidy i polifenole. Ponieważ składniki odżywcze zwykle wchodzą w interakcje z innymi składnikami odżywczymi w organizmie, suplementacja wieloma składnikami odżywczymi, szczególnie wyżej wymienionymi składnikami odżywczymi, wydaje się działać znacznie lepiej niż suplementacja pojedynczymi składnikami odżywczymi.
W nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Alzheimer's & Dementia, zespół amerykańskich i holenderskich naukowców próbował rzucić więcej światła na "złożone interakcje między nieoptymalnym statusem wielu składników odżywczych a starzeniem się poznawczym". Aby osiągnąć ten cel, opracowali indeks stanu odżywienia, który obejmuje trzy biomarkery składników odżywczych, a mianowicie homocysteinę (dla witamin B6, B9 i B12), witaminę D i kwasy tłuszczowe omega-3. Następnie skojarzyli ten wskaźnik z częstością występowania demencji w kohorcie Framingham Heart Study Offspring, prospektywnej kohorcie opartej na społeczności.
Spośród 968 uczestników badania naukowcy poinformowali, że u 79 osób rozwinęła się demencja w ciągu mediany obserwacji wynoszącej 15,5 roku. Odkryli również, że jednoczesne niedobory składników odżywczych są związane z ryzykiem demencji. Uczestnicy z wyższym indeksem, co oznaczało nieoptymalny status homocysteiny, witaminy D i omega-3, mieli wyższe ryzyko rozwoju demencji niż uczestnicy z niższym indeksem. Połączony nieoptymalny stan witamin z grupy B, witaminy D i omega-3 wiązał się również z czterokrotnym wzrostem ryzyka demencji. (Powiązane: Badania pokazują, że grzyb soplówkowa może zwalczać demencję i spadek funkcji poznawczych.)
Ponadto naukowcy odkryli, że bycie nosicielem allelu APOE ?4, najsilniejszego genetycznego czynnika ryzyka choroby Alzheimera, wpłynęło na związek między wskaźnikiem stanu odżywienia a ryzykiem demencji. Zauważyli, że podczas gdy bycie palaczem i cukrzyca podwoiły ryzyko demencji u uczestników, posiadanie allelu APOE ?4 potroiło ich ryzyko. Zainspirowani tymi odkryciami, naukowcy podkreślili znaczenie interwencji dietetycznych w połączeniu z suplementacją diety w celu rozwiązania niedoborów składników odżywczych i zmniejszenia ryzyka rozwoju demencji.
Składniki odżywcze dla zdrowego mózgu
Jak wspomniano w badaniu, zdrowy poziom witamin z grupy B, witaminy D i kwasów tłuszczowych omega-3 jest ważny dla utrzymania zdrowych funkcji mózgu w miarę starzenia się. Dzieje się tak, ponieważ te składniki odżywcze odgrywają charakterystyczne role w procesie starzenia się mózgu. Starzenie się mózgu, według badań, zachodzi poprzez wiele dynamicznie oddziałujących na siebie mechanizmów, które wymagają zaangażowania wyżej wymienionych składników odżywczych.
Witamina D jest ważnym składnikiem odżywczym nie tylko dla wspierania zdrowia mózgu, ale także dla utrzymania mocnych kości i zębów oraz silnego układu odpornościowego. Badania sugerują, że witamina D sprzyja zdrowemu starzeniu się mózgu, ponieważ pomaga zmniejszyć stres oksydacyjny i stan zapalny mózgu, reguluje homeostazę wapnia i hamuje odkładanie się beta-amyloidu. Uważa się, że odkładanie się beta-amyloidu odgrywa kluczową rolę w patogenezie choroby Alzheimera.
W niedawnym badaniu naukowcy z Tufts University w Massachusetts przyjrzeli się czterem regionom ludzkiego mózgu, które są związane ze zmianami związanymi z chorobą Alzheimera. Odkryli, że witamina D jest obecna we wszystkich czterech regionach mózgu i że osoby z wysokim stężeniem witaminy D w tych regionach mają lepsze funkcje poznawcze niż osoby z niższymi stężeniami. (Powiązane: Stwierdzono, że suplementacja witaminy D zapobiega spadkowi pamięci i uczenia się, wyniki badań.)
W przeciwieństwie do innych witamin, witamina D jest naturalnie wytwarzana przez organizm ludzki, szczególnie w skórze, pod wpływem promieni ultrafioletowych B ze słońca. Aby utrzymać zdrowy poziom witaminy D, eksperci sugerują wystawianie skóry na słońce przez co najmniej 13 minut około południa każdego dnia. Do diety można również włączyć tłuste ryby (np. łososia i sardynki) oraz oleje z wątroby ryb, a także żółtka jaj, ser i wątrobę wołową.
Kwasy tłuszczowe omega-3 są znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych i zdolności do wspierania zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Kwasy omega-3, które otrzymujesz z pożywienia, są w rzeczywistości włączane do błon komórkowych wszystkich tkanek w twoim ciele. Mówi się, że wzbogacenie tych błon w kwasy omega-3 skutkuje lepszą sygnalizacją lub komunikacją komórkową, funkcjonowaniem białek błonowych i ekspresją genów.
Według badań lipidy stanowią około 50 do 60 procent masy mózgu, a około 35 procent tych lipidów to kwasy omega-3. Spośród trzech głównych typów kwasów omega-3 – kwasu dokozaheksaenowego (DHA), kwasu alfa-linolenowego (ALA) i kwasu eikozapentaenowego (EPA) – DHA stanowi ponad 40 procent wszystkich kwasów omega-3 w komórkach mózgowych. Kwasy omega-3 wspierają zdrowe funkcje poznawcze, promując optymalne funkcjonowanie komórek mózgowych i chroniąc komórki mózgowe przed neurodegeneracją.
Najlepszym źródłem DHA i EPA są tłuste ryby, takie jak makrela, łosoś, śledź, sardynki i anchois. Ostrygi zawierają również przyzwoite ilości kwasów omega-3. Z drugiej strony pokarmy roślinne, takie jak siemię lniane, nasiona chia, orzechy włoskie i soja, są doskonałym źródłem ALA. ALA może być przekształcany przez organizm w DHA. Badania pokazują również, że ALA może pomóc w ochronie przed chorobą Alzheimera poprzez poprawę funkcji bariery krew-mózg.
Witaminy z grupy B to rozpuszczalne w wodzie składniki odżywcze, które odgrywają kluczową rolę w różnych procesach metabolicznych. Ponieważ nie mogą być magazynowane przez organizm, musisz je codziennie pozyskiwać z pokarmów, które spożywasz. W szczególności witaminy B6, B9 i B12 biorą udział w produkcji substancji chemicznych, które pomagają regulować procesy zachodzące w mózgu, dlatego utrzymanie zdrowego poziomu tych składników odżywczych jest niezwykle ważne. W rzeczywistości niski poziom tych witamin wiąże się nie tylko ze spadkiem funkcji poznawczych, ale także z depresją.
Według metaanalizy opublikowanej w czasopiśmie Nutrition Reviews, długotrwała suplementacja witaminami z grupy B może pomóc spowolnić spadek funkcji poznawczych u zdrowych osób starszych. Zauważyli również, że w populacjach bez demencji niższy poziom witaminy B9 (kwasu foliowego) i wyższy poziom homocysteiny wiązały się z wyższym ryzykiem demencji i pogorszeniem funkcji poznawczych. Wśród dorosłych w wieku 50 lat i starszych wyższe spożycie kwasu foliowego znacznie zmniejszyło ryzyko demencji, co sugeruje potencjalną rolę tego składnika odżywczego w zapobieganiu demencji. (Powiązane: Badanie ujawnia, że WITAMINY z grupy B mogą zmniejszać ryzyko jaskry.)
Witaminę B6 można znaleźć w różnych produktach spożywczych, takich jak wieprzowina, drób, orzeszki ziemne, soja, owies, banany i mleko. Witaminę B9 można znaleźć w dużych ilościach w ciemnozielonych warzywach liściastych, orzechach, fasoli, grochu, owocach morza, jajach, produktach mlecznych, drobiu, mięsie i produktach pełnoziarnistych. Witaminę B12 można pozyskać z podrobów, małży, sardynek, wołowiny, mleka i produktów mlecznych, jaj i tłustych ryb, takich jak łosoś i pstrąg.
Odżywianie odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu zdrowych funkcji mózgu. Aby zdrowo starzeć się mózgu, stosuj dobrze zbilansowaną dietę bogatą w pożywne pokarmy i zasięgnij wskazówek pracownika służby zdrowia na temat przyjmowania suplementów diety, które pomogą zaspokoić Twoje potrzeby żywieniowe.
Brain.news zawiera więcej historii o tym, jak utrzymać mózg w zdrowiu.
Obejrzyj ten film, aby dowiedzieć się więcej o ryzyku demencji i zdrowiu poznawczym – problemach, rozwiązaniach i sposobach zapobiegania zaburzeniom mózgu.
Ten film pochodzi z kanału Wellness Talk na Brighteon.com.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.naturalnews.com/