niedziela, 8 września 2024

"Badania sugerują, że te składniki odżywcze mogą pomóc obniżyć ryzyko demencji"

 Demencja to ogólny termin używany do opisania objawów poznawczych powszechnie związanych z chorobami neurodegeneracyjnymi. Objawy te obejmują utratę pamięci, języka, umiejętności rozwiązywania problemów i innych zdolności poznawczych. Objawy demencji są wywoływane przez nieprawidłowe zmiany w mózgu, a także wpływają na uczucia, zachowanie, relacje i zdolność do funkcjonowania w życiu codziennym.

Według badań główną przyczyną demencji jest uszkodzenie komórek mózgowych. Uszkodzone komórki nie mogą wysyłać sygnałów i komunikować się ze sobą, zakłócając procesy poznawcze, takie jak myślenie i regulacja emocjonalna. Ponieważ mózg ma wiele odrębnych regionów, z których każdy ma swoją specyficzną funkcję (np. pamięć, osąd, ruch itp.), objawy demencji różnią się w zależności od tego, które komórki regionu mózgu są uszkodzone.

Mówi się, że wiele czynników ryzyka przyczynia się do rozwoju demencji. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nutrients zauważono, że podczas gdy niektóre czynniki, takie jak genetyka, zaawansowany wiek i historia rodziny, nie mogą być modyfikowane, inne czynniki można modyfikować. W 2017 r. panel ekspertów zidentyfikował dziewięć modyfikowalnych czynników ryzyka demencji, a mianowicie: depresję, cukrzycę, upośledzenie słuchu, nadciśnienie, niskie kontakty społeczne, otyłość, brak aktywności fizycznej, słabe wykształcenie i palenie tytoniu.

W 2020 roku eksperci zaktualizowali tę listę, aby uwzględnić zanieczyszczenie powietrza, nadmierne spożycie alkoholu i urazowe uszkodzenie mózgu. Jednak niedawno naukowcy zaczęli badać rolę niedoborów diety i składników odżywczych w wywoływaniu rozwoju demencji. Następnie eksperci zaczęli dostrzegać znaczenie suplementacji składników odżywczych jako możliwego rozwiązania zapobiegającego pogorszeniu funkcji poznawczych.

 (Powiązane: Demencja czy coś innego? Zobacz, jakie schorzenia są często mylone z chorobą zwyrodnieniową).

Związek między odżywianiem a demencją

Badania przedkliniczne wykazały, że niektóre składniki odżywcze mogą pomóc w modulowaniu starzenia się mózgu. Niektóre z najważniejszych składników odżywczych mózgu zidentyfikowanych przez naukowców obejmują witaminy z grupy B (B6, B9 i B12), witaminę D, kwasy tłuszczowe omega-3 i składniki odżywcze pochodzenia roślinnego (fitoskładniki) o właściwościach przeciwutleniających, takie jak karotenoidy i polifenole. Ponieważ składniki odżywcze zwykle wchodzą w interakcje z innymi składnikami odżywczymi w organizmie, suplementacja wieloma składnikami odżywczymi, szczególnie wyżej wymienionymi składnikami odżywczymi, wydaje się działać znacznie lepiej niż suplementacja pojedynczymi składnikami odżywczymi.

W nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Alzheimer's & Dementia, zespół amerykańskich i holenderskich naukowców próbował rzucić więcej światła na "złożone interakcje między nieoptymalnym statusem wielu składników odżywczych a starzeniem się poznawczym". Aby osiągnąć ten cel, opracowali indeks stanu odżywienia, który obejmuje trzy biomarkery składników odżywczych, a mianowicie homocysteinę (dla witamin B6, B9 i B12), witaminę D i kwasy tłuszczowe omega-3. Następnie skojarzyli ten wskaźnik z częstością występowania demencji w kohorcie Framingham Heart Study Offspring, prospektywnej kohorcie opartej na społeczności.

Spośród 968 uczestników badania naukowcy poinformowali, że u 79 osób rozwinęła się demencja w ciągu mediany obserwacji wynoszącej 15,5 roku. Odkryli również, że jednoczesne niedobory składników odżywczych są związane z ryzykiem demencji. Uczestnicy z wyższym indeksem, co oznaczało nieoptymalny status homocysteiny, witaminy D i omega-3, mieli wyższe ryzyko rozwoju demencji niż uczestnicy z niższym indeksem. Połączony nieoptymalny stan witamin z grupy B, witaminy D i omega-3 wiązał się również z czterokrotnym wzrostem ryzyka demencji. (Powiązane: Badania pokazują, że grzyb soplówkowa może zwalczać demencję i spadek funkcji poznawczych.)

Ponadto naukowcy odkryli, że bycie nosicielem allelu APOE ?4, najsilniejszego genetycznego czynnika ryzyka choroby Alzheimera, wpłynęło na związek między wskaźnikiem stanu odżywienia a ryzykiem demencji. Zauważyli, że podczas gdy bycie palaczem i cukrzyca podwoiły ryzyko demencji u uczestników, posiadanie allelu APOE ?4 potroiło ich ryzyko. Zainspirowani tymi odkryciami, naukowcy podkreślili znaczenie interwencji dietetycznych w połączeniu z suplementacją diety w celu rozwiązania niedoborów składników odżywczych i zmniejszenia ryzyka rozwoju demencji.

Składniki odżywcze dla zdrowego mózgu

Jak wspomniano w badaniu, zdrowy poziom witamin z grupy B, witaminy D i kwasów tłuszczowych omega-3 jest ważny dla utrzymania zdrowych funkcji mózgu w miarę starzenia się. Dzieje się tak, ponieważ te składniki odżywcze odgrywają charakterystyczne role w procesie starzenia się mózgu. Starzenie się mózgu, według badań, zachodzi poprzez wiele dynamicznie oddziałujących na siebie mechanizmów, które wymagają zaangażowania wyżej wymienionych składników odżywczych.

Witamina D jest ważnym składnikiem odżywczym nie tylko dla wspierania zdrowia mózgu, ale także dla utrzymania mocnych kości i zębów oraz silnego układu odpornościowego. Badania sugerują, że witamina D sprzyja zdrowemu starzeniu się mózgu, ponieważ pomaga zmniejszyć stres oksydacyjny i stan zapalny mózgu, reguluje homeostazę wapnia i hamuje odkładanie się beta-amyloidu. Uważa się, że odkładanie się beta-amyloidu odgrywa kluczową rolę w patogenezie choroby Alzheimera.

W niedawnym badaniu naukowcy z Tufts University w Massachusetts przyjrzeli się czterem regionom ludzkiego mózgu, które są związane ze zmianami związanymi z chorobą Alzheimera. Odkryli, że witamina D jest obecna we wszystkich czterech regionach mózgu i że osoby z wysokim stężeniem witaminy D w tych regionach mają lepsze funkcje poznawcze niż osoby z niższymi stężeniami. (Powiązane: Stwierdzono, że suplementacja witaminy D zapobiega spadkowi pamięci i uczenia się, wyniki badań.)

W przeciwieństwie do innych witamin, witamina D jest naturalnie wytwarzana przez organizm ludzki, szczególnie w skórze, pod wpływem promieni ultrafioletowych B ze słońca. Aby utrzymać zdrowy poziom witaminy D, eksperci sugerują wystawianie skóry na słońce przez co najmniej 13 minut około południa każdego dnia. Do diety można również włączyć tłuste ryby (np. łososia i sardynki) oraz oleje z wątroby ryb, a także żółtka jaj, ser i wątrobę wołową.

Kwasy tłuszczowe omega-3 są znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych i zdolności do wspierania zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Kwasy omega-3, które otrzymujesz z pożywienia, są w rzeczywistości włączane do błon komórkowych wszystkich tkanek w twoim ciele. Mówi się, że wzbogacenie tych błon w kwasy omega-3 skutkuje lepszą sygnalizacją lub komunikacją komórkową, funkcjonowaniem białek błonowych i ekspresją genów.

Według badań lipidy stanowią około 50 do 60 procent masy mózgu, a około 35 procent tych lipidów to kwasy omega-3. Spośród trzech głównych typów kwasów omega-3 – kwasu dokozaheksaenowego (DHA), kwasu alfa-linolenowego (ALA) i kwasu eikozapentaenowego (EPA) – DHA stanowi ponad 40 procent wszystkich kwasów omega-3 w komórkach mózgowych. Kwasy omega-3 wspierają zdrowe funkcje poznawcze, promując optymalne funkcjonowanie komórek mózgowych i chroniąc komórki mózgowe przed neurodegeneracją.

Najlepszym źródłem DHA i EPA są tłuste ryby, takie jak makrela, łosoś, śledź, sardynki i anchois. Ostrygi zawierają również przyzwoite ilości kwasów omega-3. Z drugiej strony pokarmy roślinne, takie jak siemię lniane, nasiona chia, orzechy włoskie i soja, są doskonałym źródłem ALA. ALA może być przekształcany przez organizm w DHA. Badania pokazują również, że ALA może pomóc w ochronie przed chorobą Alzheimera poprzez poprawę funkcji bariery krew-mózg.

Witaminy z grupy B to rozpuszczalne w wodzie składniki odżywcze, które odgrywają kluczową rolę w różnych procesach metabolicznych. Ponieważ nie mogą być magazynowane przez organizm, musisz je codziennie pozyskiwać z pokarmów, które spożywasz. W szczególności witaminy B6, B9 i B12 biorą udział w produkcji substancji chemicznych, które pomagają regulować procesy zachodzące w mózgu, dlatego utrzymanie zdrowego poziomu tych składników odżywczych jest niezwykle ważne. W rzeczywistości niski poziom tych witamin wiąże się nie tylko ze spadkiem funkcji poznawczych, ale także z depresją.

Według metaanalizy opublikowanej w czasopiśmie Nutrition Reviews, długotrwała suplementacja witaminami z grupy B może pomóc spowolnić spadek funkcji poznawczych u zdrowych osób starszych. Zauważyli również, że w populacjach bez demencji niższy poziom witaminy B9 (kwasu foliowego) i wyższy poziom homocysteiny wiązały się z wyższym ryzykiem demencji i pogorszeniem funkcji poznawczych. Wśród dorosłych w wieku 50 lat i starszych wyższe spożycie kwasu foliowego znacznie zmniejszyło ryzyko demencji, co sugeruje potencjalną rolę tego składnika odżywczego w zapobieganiu demencji. (Powiązane: Badanie ujawnia, że WITAMINY z grupy B mogą zmniejszać ryzyko jaskry.)

Witaminę B6 można znaleźć w różnych produktach spożywczych, takich jak wieprzowina, drób, orzeszki ziemne, soja, owies, banany i mleko. Witaminę B9 można znaleźć w dużych ilościach w ciemnozielonych warzywach liściastych, orzechach, fasoli, grochu, owocach morza, jajach, produktach mlecznych, drobiu, mięsie i produktach pełnoziarnistych. Witaminę B12 można pozyskać z podrobów, małży, sardynek, wołowiny, mleka i produktów mlecznych, jaj i tłustych ryb, takich jak łosoś i pstrąg.

Odżywianie odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu zdrowych funkcji mózgu. Aby zdrowo starzeć się mózgu, stosuj dobrze zbilansowaną dietę bogatą w pożywne pokarmy i zasięgnij wskazówek pracownika służby zdrowia na temat przyjmowania suplementów diety, które pomogą zaspokoić Twoje potrzeby żywieniowe.

Brain.news zawiera więcej historii o tym, jak utrzymać mózg w zdrowiu.

Obejrzyj ten film, aby dowiedzieć się więcej o ryzyku demencji i zdrowiu poznawczym – problemach, rozwiązaniach i sposobach zapobiegania zaburzeniom mózgu.

Ten film pochodzi z kanału Wellness Talk na Brighteon.com.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.naturalnews.com/

"Dieta przeciwzapalna pomaga w chorobach sercowo-naczyniowych i metabolicznych, zmniejsza ryzyko demencji o 31%"

 Przestrzeganie diety przeciwzapalnej może zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji o 31 procent. Niedawne badanie opublikowane w JAMA Open Network wykazało, że przeciwzapalne wybory żywieniowe mogą wpływać na zdrowie mózgu w starszym wieku, szczególnie u osób z istniejącymi chorobami kardiometabolicznymi.

Pokarmy przeciwzapalne pomagają w stanach sercowo-naczyniowych i metabolicznych, zmniejszając ryzyko demencji

W obecnym badaniu przebadano ponad 80 000 dorosłych w wieku 60 lat i starszych, wykorzystując dane z UK Biobank. Uczestnicy byli monitorowani przez okres do 15 lat, z medianą okresu obserwacji wynoszącą 12,4 roku. Badania koncentrowały się w szczególności na osobach z chorobami kardiometabolicznymi (CMD), takimi jak choroby serca, cukrzyca typu 2 i udar mózgu, o których wiadomo, że zwiększają ryzyko demencji.

Osoby z CMD, które stosowały dietę przeciwzapalną, doświadczyły znacznego 31-procentowego zmniejszenia ryzyka demencji. Sugeruje to, że modyfikacje diety mogą odgrywać kluczową rolę w zarządzaniu ryzykiem demencji, zwłaszcza w przypadku osób, które są już podatne na inne schorzenia.

Demencja, charakteryzująca się spadkiem pamięci i funkcji poznawczych, jest często związana z uszkodzeniem komórek mózgowych. Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią demencji. Wcześniejsze badania wykazały związek między dietą a ryzykiem demencji, przy czym niektóre wzorce żywieniowe potencjalnie spowalniają postęp choroby Alzheimera. Wiadomo, że choroby kardiometaboliczne zwiększają ryzyko demencji.

Stan zapalny może stłumić przepływ krwi do mózgu, odcinając tlen i ważne składniki odżywcze, a tym samym głodzić mózg. Abigail Dove, główna autorka badania, zwróciła uwagę, że CMD, takie jak cukrzyca typu 2 i choroby serca, są wskaźnikami stanu zapalnego, a oba stany zapalne indywidualnie zwiększają ryzyko demencji od 1,5 do 2 razy. Ryzyko to jest spotęgowane, gdy osoby mają wiele CMD.

Badanie sugeruje, że diety przeciwzapalne znacznie zmniejszają ryzyko poprzez zmniejszenie ogólnoustrojowego stanu zapalnego w układzie sercowo-naczyniowym, co jest powszechne u osób z CMD. Dove wyjaśnia, że stan zapalny może przyspieszyć uszkodzenie komórek mózgowych, prowadząc do pogorszenia funkcji poznawczych. Na przykład CMD, takie jak cukrzyca i choroby serca, mogą zakłócać przepływ krwi do mózgu i uszkadzać komórki mózgowe, przyczyniając się do rozwoju demencji. Dove powiedział, że cukrzyca typu 2 wyczerpuje normalne funkcje mózgu. "Kiedy nadmiar cukru z krwi dostanie się do mózgu, może rozbić powłokę ochronną otaczającą komórki mózgowe, czyniąc je mniej wydajnymi i bardziej podatnymi na uszkodzenia" – powiedział Dove – "Udar występuje, gdy dopływ krwi do części mózgu zostaje odcięty, zasadniczo dusząc komórki mózgowe i pozostawiając poważnie uszkodzoną tkankę".

Żywność przeciwzapalna powinna stanowić podstawę rządowych wytycznych dietetycznych

Osobom zainteresowanym przyjęciem diety przeciwzapalnej Dove i inni eksperci zalecają włączenie produktów takich jak jagody, orzechy, tłuste ryby, awokado, zielona herbata, oliwa z oliwek, warzywa, kurkuma i grzyby. I odwrotnie, zmniejszenie spożycia cukru, rafinowanych węglowodanów, smażonych potraw i alkoholu może również pomóc w radzeniu sobie ze stanem zapalnym.

W badaniu naukowcy ocenili diety uczestników za pomocą szczegółowego kwestionariusza, analizując 206 produktów spożywczych i 32 napoje. Zamiast skupiać się wyłącznie na konkretnych produktach spożywczych, w badaniu oceniono zapalny wpływ składników odżywczych i wykorzystano te dane do obliczenia ogólnego wyniku stanu zapalnego dla każdej diety.

Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy w oparciu o wpływ ich diety na stan zapalny: przeciwzapalny, prozapalny i neutralny. Skany MRI wykorzystano do pomiaru objętości mózgu, ujawniając, że niższy ogólnoustrojowy stan zapalny wiązał się ze zdrowszymi markerami mózgu i zmniejszonym ryzykiem demencji. Dieta zapalna wiązała się z neurodegeneracją, utratą objętości w obszarze hipokampa mózgu, który jest odpowiedzialny za przetwarzanie pamięci.

Pokarmy przeciwzapalne, takie jak ryby, orzechy, warzywa korzeniowe, jagody, zioła i grzyby, poprawiały choroby kardiometaboliczne; Natomiast słodkie potrawy, smażone potrawy i rafinowane węglowodany pogorszyły te warunki zdrowotne. Badania takie jak te mogą pomóc utorować drogę dla nowych wytycznych żywieniowych. Piramida żywieniowa USDA desperacko potrzebuje gruntownej przebudowy. Zamiast zawierać 12 porcji chleba, płatków zbożowych i makaronu, powinien zawierać takie rzeczy jak spirulina, korzeń buraka, kurkuma, jagody głogu, granat, jagody, soplówka jeżowata, cynamon i wiele innych pokarmów bogatych w składniki odżywcze. Pokarmy przeciwzapalne powinny stanowić podstawę każdej diety, dla długowieczności i zdrowego funkcjonowania układu krążenia i mózgu w starszym wieku.

Źródła obejmują:

TheEpochTimes.com

JAMANetwork.com

Frontiersin.org

Naturalpedia.com

NaturalNews.com


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.naturalnews.com/

"Ponadczasowa moc anyżu, starożytnego leku ziołowego"

  Anyż, o słodkim smaku przypominającym lukrecję i aromatycznym zapachu, jest ceniony od wieków nie tylko jako aromatyczna przyprawa, ale ta...