Chociaż istnieje mnóstwo wspaniałych narzędzi do zarządzania stresem, czasami potrzebne jest dodatkowe wsparcie. Właśnie wtedy można rozważyć wzbogacenie diety w magnez lub jego suplementację.
"Magnez jest minerałem, który jest niezbędny w ponad 300 reakcjach biochemicznych w organizmie. Wiemy już, że przyjmowanie suplementu magnezu może przyczynić się do lepszego, głębszego snu, a nowe badania wskazują, że może być również pomocny w łagodzeniu stresu i niepokoju" – wyjaśnia Gretchen Lidicker, ekspert w dziedzinie fizjologii z Georgetown University. "Nie brakuje badań potwierdzających, że magnez wzmacnia poczucie spokoju i zadowolenia" – dodaje dr Ilene Ruhoy, której wtóruje dr Marvin Singh mówiąc, że magnez jest jednym z jego ulubionych naturalnych suplementów łagodzących stres.
Jako że magnez bierze udział w bardzo licznych procesach zachodzących w organizmie ludzkim, zakres objawów jego niedoboru jest również bardzo szeroki. Przy braku magnezu można spodziewać się zwiększenia pobudliwości nerwowo-mięśniowej oraz osłabienia i nieprawidłowości pracy serca, czego efektem są drgania jednej z powiek, czy też częściowo górnych warg. Wśród innych objawów wymienia się także bolesne skurcze łydek, uczucie odrętwienia i mrowienia w kończynach, wzmożone wypadanie włosów, łamanie się paznokci, rozdrażnienie, lęki, stan zagubienia, zespół niespokojnych nóg, zaburzenie depresyjne, trudności w koncentracji, zaburzenia snu, nocne poty, bóle głowy, mdłości. Przypuszczalnie niedobór magnezu w diecie może nawet prowadzić do depresji, gdyż bardzo silnie pobudza przywspółczulny układ nerwowy. A co gorsza, jak zauważa dr Ilene Ruhoy, niedobór magnezu nie jest rzadkością.
"Magnez znajduje się w różnych produktach spożywczych, ale najlepszym źródłem są zazwyczaj zielone warzywa liściaste, surowe kakao, orzechy i nasiona" – wymienia na łamach HuffPost dietetyk Fiona Tuck. Jego cennym źródłem są m.in.: szpinak, jarmuż, figi, awokado, banan i maliny, orzechy i nasiona, rośliny strączkowe (czarna fasola, ciecierzyca i fasola), groszek, brokuły, kapusta, fasolka szparagowa, karczochy, szparagi, brukselka, łosoś, makrela, tuńczyk, brązowy ryż, surowe kakao, tofu.
Podobnie jak w przypadku większości składników odżywczych, najlepiej jest dostarczać ważnych witamin i minerałów poprzez dietę. Dbałość o zdrowie zaczyna się właśnie na talerzu, a najlepszym sposobem na zaspokojenie dziennego zapotrzebowania na magnez jest wprowadzenie do diety znacznej ilości pokarmów roślinnych. Można oczywiście zwiększyć spożycie magnezu, poprzez suplementy, jednak w tym wypadku najlepiej poprosić o poradę dietetyka lub lekarza.
zrodlo:londynek.net
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz