poniedziałek, 20 lipca 2020

"Niebieskie strefy planety Ziemi i 8 sekretów długowieczności ich mieszkańców"

Termin 'Niebieskie Strefy' odnosi się do obszarów geograficznych, w których ludzie żyją dłużej i zdrowiej niż gdziekolwiek indziej na Ziemi. Na całym naszym globie odnaleziono kilka takich stref, w których to miejscowi mogą pochwalić się nienagannym zdrowiem, długim, pięknym życiem, jak i charakterystyczną codziennością

Niebieskie strefy planety Ziemi i 8 sekretów długowieczności ich mieszkańców

Japońska wysepka Kouri w regionie wyspy Okinawa. (Fot. Getty Images)

Koncepcja Niebieskich Stref zrodziła się podczas prac demograficznych Gianniego Pesa i Michaela Poulaina. Badali oni prowincję Nauoro w Sardynii w regionie, gdzie odnotowano największą liczbę osób płci męskiej dożywających stu lat. Dan Buettner, zaintrygowany pracami badawczymi, postanowił rozszerzyć te badania, dzięki czemu udało mu się zidentyfikować pięć obszarów geograficznych, w których ludzie żyją statystycznie dłużej niż gdziekolwiek indziej na Ziemi.

Na podstawie danych z obserwacji i swojego doświadczenia odkrył sekret miejscowych, którzy chętnie dzielą się swoją codziennością. Obszary te, czyli Niebieskie Strefy, rozsypane są na całej planecie:

  • Sardynia, region Barbagia: są to górzyste wyżyny wewnętrznej Sardynii, gdzie odnotowuje się największą liczbę mężczyzn dożywających stu lat.
  • Japonia, Okinawa: Okinawa jest domem dla najstarszych kobiet na świecie, gdzie przeciętnie dożywają 70 lat.
  • Kostaryka, Półwysep Nicoya: jest to miejsce o najniższym wskaźniku umieralności w średnim wieku i drugie o najwyższym odsetku mężczyzn dożywających stu lat.
  • Grecja, Ikaria: Ikaria to wyspa na Morze Egejskim, gdzie odnotowuje się bardzo małą śmiertelność w średnim wieku.
  • Kalifornia, Loma Linda: w tym miejscu ludność żyje średnio o 10 lat dłużej niż ich północnoamerykańscy sąsiedzi.

Ludzie, którzy mieszkają w Niebieskich Strefach, zamieszkują przeróżne części świata. Więc jaki jest ich sekret? Dlaczego ludzie w tych miejscach pomimo uderzających różnic kulturowych, dzielą wspólnie wspaniałe zdrowie i sędziwy wiek? W tych niezwykłych obszarach nikt nie wybudował fontanny zdrowia i młodości. Według badań, genetyka także nie ma nic wspólnego z brakiem chorób przewlekłych czy długą żywotnością mieszkańców.


Opuszczone miasteczko w regionie Barbagia na Sardynii. (Fot. Getty Images)

Jak się okazuje - nie musimy się również przeprowadzać do tak odległych miejsc, aby być zdrowym i dożyć pięknego wieku. Kluczową rolę odgrywa styl życia i odpowiednia dieta. Ludzi zamieszkujących Niebieskie Strefy łączy osiem zasad, które odnoszą się do codzienności i odżywiania:

1. Dieta pełna produktów roślinnego pochodzenia: jedną ze wspólnych cech, mimo odległości i różnorodności kulturowej Niebieskich Stref jest to, że ludzie je zamieszkujący stosują przede wszystkim dietę roślinną. Chociaż większość osób zaprzecza, że stosuje dietę wegetariańską, samo mięso spożywane jest bardzo rzadko - statystycznie około pięć razy w miesiącu. Zamiast tego, posiłki bogate są w warzywa, które są doskonałym źródłem błonnika, jak i wielu minerałów i witamin. Duża ilość tych składników może znacznie zmniejszyć ryzyko chorób serca. W diecie mieszkańców Niebieskich Stref znajduje się również wiele roślin strączkowych, takich jak ciecierzyca, fasola, groszek czy soczewica. Spożywane są głównie produkty pełnoziarniste, jak i orzechy.

2. Codziennie dawka ruchu: mieszkańcy Niebieskich Stref nie ćwiczą celowo idąc na siłownie czy uprawiając jogging. Ruch jest wbudowany w ich codzienność poprzez ogrodnictwo, spacery czy zwykłe obowiązki, dzięki czemu aktywne poruszanie się jest podstawową częścią życia.

3. Postępowanie zgodnie z zasadą 80%: ograniczenie spożycia kalorii jest powszechną praktyką dla ludności zamieszkujących Niebieskie Strefy. Ludzie w tych rejonach przestają jeść, gdy ich żołądki są wypełnione w 80%. Ostatni, najmniejszy posiłek spożywają wczesnym wieczorem, aby nie być przejedzonym w trakcie zasypiania i odpoczynku. Sposób ten zapobiega przybieraniu na wadze i zmniejsza ryzyko chorób serca.

4. Bliskie relacje z rodziną i przyjaciółmi: społeczności w Niebieskich Strefach żyją blisko ze sobą. Bardzo często członkowie całej rodziny zamieszkują ten sam dom lub posiadają inne gospodarstwo w pobliżu. Ludzie żyjący w tych rejonach zobowiązują się do partnera życiowego i inwestują w rodzinę, jak i bliskich, bardzo dużo czasu i miłości.


Miasteczko Evdilos na Ikarii. (Fot. Getty Images)

5. Odpowiednia ilość snu i odpoczynku: nie od dziś wiadomo, że sen i odpoczynek to klucz do zdrowia i długowieczności. Są to bardzo ważne dwa elementy długiego i pełnego energii życia. Osoby zamieszkujące Niebieskie Strefy nie kładą się spać ani nie budzą się o określonych godzinach specjalnie do pracy czy szkoły. Mieszkańcy śpią dokładnie tyle, ile nakazuje im ciało. W wielu miejscach drzemki w ciągu dnia podczas pracy czy zabawy nie są niczym nadzwyczajnym.

6. Odpowiednie radzenie ze stresem: stres jest jedną z głównych przyczyn osłabień i nieszczęść. Nierzadko prowadzi do przewlekłych chorób, jak i wczesnej śmierci. Oczywiście stres jest codzienną częścią życia i nawet ludzie zamieszkujący Niebieskie Strefy posiadają zmartwienia. Jednak najważniejsze w tym wypadku jest sposób, w jaki sobie z nim radzą. Najzdrowsi ludzie na planecie prowadzą szczęśliwe życie, wzbogacone silnymi więzami rodzinnymi, posiadają poczucie celu i odpowiednią dawkę snu. Każda strefa posiada swój odrębny sposób, na przykład Sardyńczycy poświęcają godzinę na przyjemności, Ikarianie udają się na odpoczynek w ciągu dnia, a ludność z Okinawy poświęca kilka chwil na rozpamiętywanie o swoich przodkach.

7. Umiarkowane spożywanie alkoholu: wszyscy dorośli mieszkańcy Niebieskich Stref z wyjątkiem Adwentystów spożywają dziennie jeden kieliszek wina. Picie wina w umiarkowanych ilościach dla mieszkańców stało się stylem życia, nieważne czy alkohol jest pity w gronie rodziny, z przyjaciółmi, czy do obiadu.

8. Odpowiedni system wierzeń: wiara odgrywa dużą rolę w życiu ludzi zamieszkujących Niebieskie Strefy. Dzięki niezwykłemu poczuciu przynależności i z odpowiednim wsparciem społecznym ludziom nie doskwiera samotność oraz radzą sobie lepiej ze stresem i problemami.

Czy to naprawdę takie proste, że sekret długiej i zdrowej codzienności to nic innego, jak nawyki żywieniowe i styl życia? Piękne, pełne zdrowia życie nie jest owiane tajemnicą, jest to jedynie nasz wybór, który wymaga stałych zasad pozytywnie wzbogacających ciało i umysł.

zrodlo:londynek.net;miziaforum.com

niedziela, 12 lipca 2020

"Poznaj cudowny olejek z oregano"

Oregano to znana na całym świecie aromatyczna przyprawa, która cieszy się ogromną popularnością - zwłaszcza w kuchni śródziemnomorskiej. Jej właściwości wykraczają jednak poza walory, które cenimy w kuchni. Pozyskiwany z oregano olejek to naturalne lekarstwo na szereg dolegliwości oraz sprzymierzeniec w walce o smukłą sylwetkę.
Poznaj cudowny olejek z oregano
Ten olejek ma cudowne właściwości! (Fot. Getty Images)

Oregano jednoznacznie kojarzy nam się z gotowaniem. Ta aromatyczna, podkreślająca smak potraw przyprawa, stanowi nieodzowny element przepisów na włoskie dania, takie jak spaghetti bolognese, pizza czy klasyczna zupa pomidorowa. Posiada ona jednak znacznie więcej zalet – należy bowiem do roślin leczniczych.

O prozdrowotnym działaniu oregano w swoich pracach pisali już Arystoteles i Hipokrates. W tradycyjnej medycynie od stuleci wykorzystywano go do zwalczania bólu reumatycznego i dolegliwości ze strony układu trawiennego, a także łagodzenia objawów chorób skórnych. Warto zwrócić uwagę na pozyskiwany z tej rośliny olejek, który wyróżnia się szerokim spektrum działania.

Olejek z oregano wytwarzany jest poprzez destylację z udziałem pary wodnej. Nie bez przyczyny nazywany jest on przez specjalistów naturalnym antybiotykiem. Dzięki obecności organicznego związku chemicznego karwakrolu, wykazuje działanie antybakteryjne, antyoksydacyjne i przeciwgrzybicze.

Oregano, czyli lebiodka pospolita. (Fot. PAP)

Jak dowiodło badanie przeprowadzone w 2017 roku przez chińskich uczonych, stosowanie olejku z oregano zmniejsza dolegliwości związane z zatruciem pokarmowym, infekcjami dróg moczowych i dróg oddechowych, a także łagodzi objawy wysypki. Pomaga pozbyć się uporczywej biegunki i wzdęć. Według uczonych wykazuje on także pewną skuteczność w zwalczaniu bakterii potencjalnie odpornych na dostępne w aptekach antybiotyki.

Ekstrakt z oregano może być również używany jako środek obniżający cholesterol. W jednym z badań dowiedziono, iż wypijanie łyżki olejku po posiłku jest skutecznym sposobem na radzenie sobie ze zbyt wysokim cholesterolem – nawet, jeśli nie towarzyszy temu zmiana diety na mniej tłustą. Jak udowodniono w badaniu z 2012 roku, jadłospis bogaty w produkty zawierające karwakrol sprzyja szybszej redukcji tkanki tłuszczowej. Co więcej, obecny w olejku z oregano karwakrol łagodzi dolegliwości bólowe oraz zapobiega powstawaniu wolnych rodników, odpowiedzialnych za starzenie się skóry. Naukowcy, którzy przebadali oregano, dostrzegli, iż przyprawa ta zawiera nawet 30 razy więcej antyoksydantów niż inne popularne zioła, takie jak majeranek, tymianek czy dziurawiec.

Nie powinno zatem dziwić, że olejek z oregano wykorzystywany jest również w kosmetyce. Możemy z powodzeniem włączyć go do swojej pielęgnacji, stosując jako naturalny lek na wypryski czy wysypkę. Pamiętajmy jednak, że olejek ten ma bardzo silne działanie, dlatego przed aplikacją należy go rozcieńczyć – np. wodą, płynem micelarnym czy choćby oliwą z oliwek. Wystarczy nasączyć wacik w tak powstałej miksturze i delikatnie przecierać problematyczne obszary skóry. Kilka kropli olejku dodać możemy również do kąpieli, czyniąc z niej relaksujący i prawdziwie uzdrawiający rytuał. 

"Ponadczasowa moc anyżu, starożytnego leku ziołowego"

  Anyż, o słodkim smaku przypominającym lukrecję i aromatycznym zapachu, jest ceniony od wieków nie tylko jako aromatyczna przyprawa, ale ta...