Oregano jednoznacznie kojarzy nam się z gotowaniem. Ta aromatyczna, podkreślająca smak potraw przyprawa, stanowi nieodzowny element przepisów na włoskie dania, takie jak spaghetti bolognese, pizza czy klasyczna zupa pomidorowa. Posiada ona jednak znacznie więcej zalet – należy bowiem do roślin leczniczych.
O prozdrowotnym działaniu oregano w swoich pracach pisali już Arystoteles i Hipokrates. W tradycyjnej medycynie od stuleci wykorzystywano go do zwalczania bólu reumatycznego i dolegliwości ze strony układu trawiennego, a także łagodzenia objawów chorób skórnych. Warto zwrócić uwagę na pozyskiwany z tej rośliny olejek, który wyróżnia się szerokim spektrum działania.
Olejek z oregano wytwarzany jest poprzez destylację z udziałem pary wodnej. Nie bez przyczyny nazywany jest on przez specjalistów naturalnym antybiotykiem. Dzięki obecności organicznego związku chemicznego karwakrolu, wykazuje działanie antybakteryjne, antyoksydacyjne i przeciwgrzybicze.
Jak dowiodło badanie przeprowadzone w 2017 roku przez chińskich uczonych, stosowanie olejku z oregano zmniejsza dolegliwości związane z zatruciem pokarmowym, infekcjami dróg moczowych i dróg oddechowych, a także łagodzi objawy wysypki. Pomaga pozbyć się uporczywej biegunki i wzdęć. Według uczonych wykazuje on także pewną skuteczność w zwalczaniu bakterii potencjalnie odpornych na dostępne w aptekach antybiotyki.
Ekstrakt z oregano może być również używany jako środek obniżający cholesterol. W jednym z badań dowiedziono, iż wypijanie łyżki olejku po posiłku jest skutecznym sposobem na radzenie sobie ze zbyt wysokim cholesterolem – nawet, jeśli nie towarzyszy temu zmiana diety na mniej tłustą. Jak udowodniono w badaniu z 2012 roku, jadłospis bogaty w produkty zawierające karwakrol sprzyja szybszej redukcji tkanki tłuszczowej. Co więcej, obecny w olejku z oregano karwakrol łagodzi dolegliwości bólowe oraz zapobiega powstawaniu wolnych rodników, odpowiedzialnych za starzenie się skóry. Naukowcy, którzy przebadali oregano, dostrzegli, iż przyprawa ta zawiera nawet 30 razy więcej antyoksydantów niż inne popularne zioła, takie jak majeranek, tymianek czy dziurawiec.
Nie powinno zatem dziwić, że olejek z oregano wykorzystywany jest również w kosmetyce. Możemy z powodzeniem włączyć go do swojej pielęgnacji, stosując jako naturalny lek na wypryski czy wysypkę. Pamiętajmy jednak, że olejek ten ma bardzo silne działanie, dlatego przed aplikacją należy go rozcieńczyć – np. wodą, płynem micelarnym czy choćby oliwą z oliwek. Wystarczy nasączyć wacik w tak powstałej miksturze i delikatnie przecierać problematyczne obszary skóry. Kilka kropli olejku dodać możemy również do kąpieli, czyniąc z niej relaksujący i prawdziwie uzdrawiający rytuał.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz