środa, 29 września 2021

"Korzeń pokrzywy zwyczajnej o działaniu nadzwyczajnym. Przepisy"

 Korzeń pokrzywy zwyczajnej [urticae radix] jest bardzo cennym surowcem zielarskim.

W zasadzie niewiele mamy ziół o podobnych właściwościach. Pokrzywa należy do najbardziej wartościowych roślin leczniczych. Jest najlepszym zielem „czyszczącym” krew, krwiotwórczym i ogólnie wzmacniającym.

Korzeń pokrzywy zwyczajnej o działaniu nadzwyczajnym. Przepisy

Korzeń pokrzywy zawiera te same składniki co części naziemne plus dodatkowe substancje czynne. Są to grupy związków o charakterze lipidów i steroli, polisacharydy, rozpuszczalna krzemionka, liczne kwasy organiczne i sole mineralne.

W korzeniu pokrzywy zidentyfikowano czynnik pobudzający produkcję interferonu – substancji chroniącej przed wirusami i działającej antyrakowo. Liczne związki przeciwzapalne, stymulujące limfocyty T. Korzeń pokrzywy działa silniej i ma więcej właściwości niż ziele.

Korzeń pokrzywy zwyczajnej o nadzwyczajnym działaniu. Przepisy

Surowiec zbiera się wczesną wiosną lub jesienią po zakończeniu wegetacji. Wówczas w podziemnych częściach rośliny zmagazynowane są wszystkie związki organiczne. Po zebraniu korzeń trzeba oczyścić, szybko umyć i wysuszyć w temperaturze do 50 °C.

Korzeń pokrzywy działanie lecznicze
  • Pobudza czynność wydzielniczą trzustki, zwiększa siłę trawienną soków trzustkowych
  • Działa moczopędnie, oczyszcza w większym stopniu niż liście
  • Tonizuje organizm i uzupełnia minerały: mangan, żelazo, magnez, potas, krzem, wapń
  • Oczyszcza krew, nerki i cały organizm
  • Pobudza krążenie, zwiększa poziom czerwonych krwinek i hemoglobiny
  • Pobudza procesy odnowy i regeneracji tkanek
  • Reguluje przemianę materii
  • Ogólnie wzmacnia i zwiększa siły obronne organizmu
  • Redukuje stany zapalne, zmniejszają apoptozę i nekrozę (obumieranie) w komórkach
  • Korzeń pokrzywy jest jednym z najskuteczniejszych ziół na prostatę. Udowodniono skuteczne działanie przy utrudnionym oddawaniu moczu u pacjentów z łagodnym przerostem prostaty (gruczolaki prostaty w I i II stadium). Dzięki obecności protein wiążących hormony płciowe dochodzi do wzrostu poziomu aktywnych hormonów, co wpływa na ograniczenie przerostu prostaty [1]
Korzeń pokrzywy przepisy

Odwar z korzenia pokrzywy
2 łyżki rozdrobnionego suszonego korzenia gotować na wolnym ogniu pod przykryciem w 1/2 litra wody 5 minut. Pije się 3 razy dziennie po 1/2 szklanki między posiłkami przy wymienionych wyżej problemach. Wzmacnia organizm, oczyszcza, poprawia ogólnie zdrowie i samopoczucie.

z korzenia pokrzywy nalewka

Nalewka z korzenia pokrzywy
2 czubate łyżki rozdrobnionego suszu zalać 0,5 l wódki, odstawić na 7 dni.  Nalewką smaruje się bolące stawy w reumatyzmie, artretyzmie lub skórę głowy przy wypadaniu, łupieżu, łojotoku.  Maria Treben podawała przepis: napełnić butelkę po szyjkę rozdrobnionym korzeniem, zalać 38-40% żytniówką i pozostawić na 14 dni w ciepłym miejscu.

Wcierka do włosów
Łyżkę korzenia zalać szklanką wody, doprowadzić do wrzenia, odcedzić. Wcierać w skórę głowy. Wzmacnia włosy, hamuje łupież, łojotok i wypadanie skuteczniej niż płukanki z liści. Odwarem można płukać gardło, stosować do kąpieli przy schorzeniach skórnych.

Kąpiel lecząca nerwobóle i rwę kulszową 
4 pełne garście korzeni, łodyg i liści pokrzywy zalać 4 litrami zimnej wody. Odstawić na 12 godzin. Podgrzewać na wolnym ogniu do zagotowania, odcedzić, dolać do wanny z wodą. Po 10 minutowej kąpieli trzeba położyć się do łóżka i nakryć ciepło. Odcedzoną pokrzywę zalać wodą, użyć następnego dnia.

Herbatka na trzustkę
  • Wymieszać : 6 części korzenia pokrzywy.
  • 7 części korzenia mniszka.
  • Po dwie części majeranku i szyszek chmielu.
  • Po jednej części ziela tymianku i mięty pieprzowej.

Łyżeczkę mieszanki parzyć w szklance wrzątku. Pije się 2 razy dziennie przy zaburzeniach czynności trzustki i przemiany materii. Wspomaga pracę trzustki, trawienie białek, tłuszczów i cukrów. Zwiększa wydzielanie soków trzustkowych. Pomaga w zaburzeniach trawienia związanych z kamicą żółciową.

korzeń pokrzywy zastosowanie przepisy

Nawracające infekcje pęcherza i dróg moczowych

Wymieszać w równych proporcjach wagowych: korzeń pokrzywy, korzeń pietruszki kwiat głogu i tymianek.  Łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, zaparzać pod przykryciem 10-15 minut. Pić 2/3 szklanki ciepłego naparu 2-3 razy dziennie.

Przepisy z liści innych części rośliny- Pokrzywa na wzmocnienie i oczyszczenie

zrodlo:https://sekrety-zdrowia.org/

"Głóg tonizuje, wzmacnia serce, reguluje ciśnienie. Dawne receptury "

 Głóg dwuszyjkowy [Crataegus laevigata, oxyacantha] jest wspaniałym ziołem na serce, nadciśnienie i układ krążenia. Nazwa botaniczna oxyacantha wywodzi się z greki i można ją przetłumaczyć jako „ostry cierń”.

Lecznicze właściwości głogu znali już starożytni Grecy, którzy leczyli nim głównie podagrę. Dopiero od XVII wieku głóg stał się głównym medykamentem nasercowym. Zaczęto go powszechnie stosować w zaburzeniach pracy serca, układu krążenia, nerwowego i przy wahaniach ciśnienia krwi.

Głóg tonizuje, wzmacnia serce, reguluje ciśnienie. Dawne receptury

W Polsce występuje 5 gatunków głogu w tym dwa najbardziej pospolite: głóg jednoszyjkowy i dwuszyjkowy. Z zielarskiego punktu widzenia interesuje nas ten ostatni.

Głóg dwuszyjkowy

Zwany głogiem pospolitym, babichą, jaworkiem jest ciernisty krzewem z wyraźnie asymetryczną koroną o wysokości 3-8 metrów. Ma gładkie, odwrotnie jajowate liście od spodu jaśniejsze. Kwiaty białe lub różowe zebrane w baldachy o dwuszyjkowych słupkach – stąd nazwa.

Owoce jajowate, czerwono brunatne z dwoma lub trzema pestkami w środku.

Głóg tonizuje, wzmacnia serce, reguluje ciśnienie. Dawne receptury
Głóg dwuszyjkowy dziko występuje w zaroślach, widnych lasach i na ich obrzeżach. Często jest sadzony w żywopłotach lub jako naturalna ochrona sadów. Spotkać go można przy domostwach i przydrożach.

Surowcem leczniczym są kwiaty i owoce o podobnym, nieco łagodniejszym działaniu.  Kwiaty głogu zbiera się od maja do czerwca. W medycynie ludowej rzadziej je stosowano, bo głóg kwitnie bardzo krótko i dobry surowiec można pozyskiwać zaledwie kilka dni.

Owoce zbieramy pod koniec lata i jesienią, kiedy są jeszcze twarde ale już koloru ciemnoczerwonego.

Głóg lecznicze właściwości

Natura energetyczna: 
Smak: cierpki, kwaśny.
Działanie chłodzące, odżywcze, tonizujące. Rośliny o smaku cierpko kwaśnym łagodzą podrażnione stanem zapalnym tkanki, uszczelniają naczynia włosowate. Oddziałują na wątrobę – tonizują, usuwają nadmiar gorąca, chronią przed uszkodzeniami.

Głóg zawiera tak pożyteczne substancje, że można go stosować do leczenia nawet po zawale serca. Wyciągi głogowe powinny popijać osoby starsze, przepracowane, przemęczone, zestresowane. W starych księgach zielarskich polecano głóg na wyziębione nerki i reumatyzm.

Głóg dla serca

  • Kwiaty i owoce głogu poprawiają wydolność i wyrównują pracę serca,
  • Tonizują układ krwionośny,
  • Rozmiękczają złogi miażdżycowe
  • Poprawiają bilans tlenowy przy niedotlenieniu,
  • Uspokajają układ nerwowy, znoszą bezsenność, nadpobudliwość
  • Wpływają korzystnie na naczynia w mózgu, poprawiają pamięć i koncentrację
  • Mają działanie moczopędne, przeciwreumatyczne, przeciwuczuleniowe
  • Dobrze wypływają na tarczycę
  • Kwiaty głogu obniżają ciśnienie krwi

Głóg przepisy lecznicze

Herbatka z kwiatu głogu
2 łyżeczki suszu zalać szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem minimum 20 minut. Pije się codziennie 1,5 – 2,5 szklanki dosłodzone miodem.

Polecana przy osłabieniu mięśnia sercowego po grypie i chorobach zakaźnych. W zaburzeniach pracy serca, krążenia, wysokim ciśnieniu krwi. Herbatkę należy pić dłuży czas. Nie można oczekiwać, że kilka szklanek przyniesie pożądany efekt. Dzięki tonizującemu działaniu głogu osiąga się powrót do normy.

Więcej przepisów z kwiatów głogu Tutajgłóg, herbatka z owoców głogu

Herbatka z owocu głogu
Łyżeczkę suszonych, rozdrobnionych owoców zalać szklanką wrzątku. Parzyć 10 minut pod przykryciem Pije się raz dziennie dla wzmocnienia serca i układu krwionośnego.

Wyciąg z owoców głogu na uczulenia, alergie

3 łyżeczki suszonych i rozdrobnionych owoców zalać szklanką chłodnej, przegotowanej wody. Pozostawić na noc pod przykryciem.  Rano płyn przelać do osobnej szklanki. Owoce zagotować w małej ilości wody. Obydwa płyny wymieszać. Pije się 3-4 razy dziennie po pół szklanki między posiłkami

Domowe lekarstwa z owoców głogu

Nalewka z owoców głogu

  • 1/2 szklanki owoców głogu zalać 1/2 litra wódki.
  • Odstawić w ciemne miejsce na 2 tygodnie.
  • Co drugi dzień wstrząsać.
  • Przefiltrować, przelać do butelki.
  • Stosuje się 3 razy dziennie po łyżce.

Bardzo dobry naturalny środek uspokajający. Pomaga przy przemęczeniu, nadmiernej pobudliwości połączonej z bezsennością.

Tonik mnicha na nadciśnienie
z kwiatów i owoców głogu. Przepis tutaj 

nalewka głóg przepis

Remedium na zaniki pamięci 

  • 4 łyżki owoców głogu
  • 2 łyżki melisy
  • łyżka korzenia arcydzięgla

Składniki wymieszać w słoiku. Zalać 1/2 litra wódki. Po 10 dniach przecedzić.  Stosuje się 3-4 razy dziennie po łyżce rozcieńczone z wodą.

Regenerujące winko św. Hildegardy

Wzmacnia serce, narządy wewnętrzne i cały organizm. Poprawia krążenie, trawienie, uspokaja i dodaje energii. Przepis tu

Staropolskie winko
Na nadciśnienie i umysłu otępienie. 50 g kwiatu głogu, 30 g lebiodki, 20 g melisy zalać litrem czerwonego, wytrawnego wina. Odstawić na 2 tygodnie. Przecedzić. Pije się 2 razy dziennie po 50 ml.

Mikstura na oczyszczenie krwi i wzmocnienie Przepis

Przetwory z głogu

Syrop na nadciśnienie i osłabione serce

  • 4 łyżki owoców głogu
  • 2 łyżki kwiatów głogu
  • łyżka melisy
  • 2 łyżki kminku
  • laska cynamonu
  • łyżeczka kardamonu
  • laska wanilii

Rozdrobnione składniki wymieszać i wsypać do garnka. Zalać 5 szklankami wody, zagotować. Podgrzewać 20 minut na małym ogniu, przecedzić. Dodać 6 czubatek łyżek miodu.  Zagotować, podgrzewać 5 minut. Gorący syrop przelać do butelki.

Stosuje się 2-4 razy dziennie po 2 łyżki rozcieńczone w ciepłej wodzie. Syrop wzmacnia i normuje pracę serca, pomaga w chorobie wieńcowej, nadciśnieniu. Rozkurcza naczynia krwionośne, koi system nerwowy. /Przepis S. Korżawskiej/głóg przetwory, właściwości

Konfitura z głogu na miażdżycę
  • 0,5 owoców starannie oczyścić, usunąć pestki.
  • Zalać w garnku gotowaną wodą przykrywając owoce
  • Gotować na małym ogniu tak długo aż zmiękną.
  • Wyłowić owoce, do wody dodać ok 0,5 kg cukru.
  • Cukrowy syrop gotować 10 minut.
  • Dodać z powrotem owoce i gotować kolejne 10 minut.
  • Zdjąć z ognia i odstawić na noc.
  • Rano odlać syrop z owoców i gotować przez 3 minuty.
  • Dodać owoce i gotować aż staną się szkliste.
  • Gorącą konfiturę przełożyć do wyparzonych słoiczków
  • Zakręcić szczelnie i postawić do góry dnem.

Powidła z głogu
1 kg oczyszczonych, wydrylowanych owoców głogu pozostawić na 12 godzin w kamiennym garnku. Przycisnąć talerzem. Kiedy głóg zmięknie, rozbić tłuczkiem, przetrzeć przez sito lub przepuścić przez sokowirówkę.

Otrzymaną masę gotować mieszając do momentu, kiedy zacznie wyraźnie odstawać od brzegów naczynia. Dodać szklankę cukru, chwilę podgotować i przełożyć gorące do słoików.  Zakręcić szczelnie i postawić do góry dnem.

drzem z głogu

Marmoladki z głogu

  • Kilogram owoców wydrylować. Wstawić w żaroodpornym naczyniu na kilka godzin do letniego piekarnika. Dolać trochę wody i rozgotować na masę.
  • W drugim naczyniu przygotować syrop ze szklanki wody i 80 dkg cukru.  Masę wrzucić do syropu i zakwasić 1 cytryną. Gotować ciągle mieszając, aż masa będzie odstawała od brzegów naczynia. Pogotować chwilę na dużym ogniu.

Przełożyć do małych foremek wysypanych cukrem. Podsuszyć w piekarniku i ułożyć w słoiku.

zrodlo:https://sekrety-zdrowia.org/

poniedziałek, 27 września 2021

"Rojnik cudotwórca. Działanie lecznicze, zastosowania i receptury "

 Rojnik [Sempervivum] należy do rodziny gruboszowatych. Nazwa łacińska składa się z dwóch członów sempre i vivium czyli zawsze żywy.Jednym z gatunków jest rojnik murowy [Sempervivum tectorum] – roślina o działaniu podobnym do aloesu, która leczy wszystkie rany…. znacznie szybciej.

Rojnik murowy wygląda jak mały kaktusik przypominający różyczkę. Jest popularną rośliną ozdobną na skalniaki. Łatwo się rozrasta, często na murach, dachach, chodnikach.

rojnik właściwości lecznicze

Jest bardzo silny, wyrasta w nieprawdopodobnych miejscach i ekstremalnych warunkach. Wystarczy mu szczypta piasku i słońce.

Sadzonki rojnika są dostępne w sklepach ogrodniczych za kilka złotych. Warto się postarać, wygląda bardzo dekoracyjnie, a mięsiste liście są wyjątkowo przydatnym surowcem zielarskim. Rojniki można hodować w doniczkach.

Rojnik  murowy właściwości

W starożytności wierzono, że rojnik chroni domostwo przez złymi duchami, klątwami, ogniem i piorunem. Każda gospodyni dbała by mieć go w przydomowym ogródku.

W razie potrzeby stosowano leczniczo na choroby skóry, rany, wrzody i stany zapalne połączone z gorączką.  Skutecznie. Bo rojnik murowy szybko regeneruje i przyspiesza gojenie skóry i błon śluzowych.  Roślina zawiera m.in kwas jabłkowy, mrówkowy, garbniki, jabłczan wapnia i trochę żywicy.

Sempervivum tectorum rojnik cudotwórca

Choć nie ma wiele dowodów naukowych, to rojnik i sok z rojnika powszechnie się stosuje w leczeniu:

  • wszelkich problemów skórnych i błon śluzowych,
  • ran, skaleczeń, wysypek, brodawek, oparzeń,
  • stanów zapalnych jamy ustnej, aft, ranek, pleśniawek,
  • zakażeń dróg moczowych,
  • zapalenia okrężnicy,
  • wrzodów, torbieli i hemoroidów
  • rojnik murowy ma działanie bakteriobójcze,
  • ściągające, antyseptyczne
  • moczopędne i przeciwzapalne
Jak stosujemy rojnik ?
  • Zerwany listek opłukujemy z kurzu, miażdżymy i przykładamy na chore miejsca. Rany goją się błyskawicznie. Pomaga przy problemach skórnych także zwierząt domowych.
  • Z listków rojnika wyciska się sok do nacierania owrzodzeń jamy ustnej. Znakomicie leczy afty, ranki, oparzenia, stany zapalne.

co leczy rojnik

  • Wewnętrznie sok stosuje się w połączeniu z miodem lub dodaje do herbatek.
  • Kosmetycznie do nacierania skóry. Odmładza, ujędrnia i uelastycznia skórę, redukuje zmarszczki.
W czym pomaga rojnik?
  • Infekcje ucha – zakrapla po 2-3 krople soku
  • Biegunka, rozstrój żołądka
  • Stany zapalne błon śluzowych przewodu pokarmowego
  • Infekcje dróg moczowych
  • Problemy oskrzeli i płuc
  • Dolegliwości trawienne: wzdęcia, zaparcia, bolesne skurcze
  • Hemoroidy
  • Cysty, mięśniaki, brodawki na drogach rodnych
  • Podrażnienia skóry, rany, oparzenia, ukąszenia owadów, wysypki
  • Oznaki starzenia skóry

Rojnik  murowy przepisy

Herbatka z rojnika
Kilka rozdrobnionych liści zalać 250 ml wody. Doprowadzić do wrzenia. Gotować 10-15 minut na wolnym ogniu.

Pije się po 1/4 szklanki 3-4 razy dziennie.Działa uspokajająco na żołądek i jelita, eliminuje skurcze. Pomaga w dolegliwościach układu moczowego i bolesnym miesiączkowaniu.

rojnik jak stosować

Miód rojnikowy

  • 250 gr świeżych liści rojnika
  • 500 ml dobrej jakości miodu

Oczyszczone, osuszone liście drobno posiekać.
Wymieszać starannie z miodem.
Przelać do słoika, zakręcić i owinąć folią.
Przechowywać w lodówce.

Przyjmuje się łyżkę rano pół godziny przed śniadaniem. Wzmacnia odporność, oczyszcza organizm z toksyn. Leczy mięśniaki, torbiele, owrzodzenia, niestrawność, zaparcia i dolegliwości żołądkowe.

Hemoroidy
Miesza się drobno posiekane liście z oliwą z oliwek. Nakłada na hemoroidy kilka razy dziennie do uzyskania poprawy. Równocześnie pije się herbatki z rojnika.

zrodlo:https://sekrety-zdrowia.org/

"Aksamitki na system nerwowy, bezsenność, bóle i odporność "

 Aksamitki [Tagetes],  popularne i lubiane rośliny ozdobne mają, o czym nie każdy wie, liczne właściwości lecznicze.

Te piękne kwiaty obecnie są uprawiane na całym świecie. Dekoracyjne, wytrzymałe i odporne na warunki klimatyczne. Do Europy przywędrowały w XVI wieku z Ameryki Południowej, gdzie z powodzeniem stosowano je w medycynie etnicznej. Używano jako środek o działaniu przeciwbólowym,  przeciwzapalnym, wyciszającym system nerwowy.

Aksamitki na system nerwowy, bezsenność, bóle i odporność

W czasach inkaskich, skazanym więźniom przed rytuałami ofiarnymi podawano dla uspokojenia herbatki z aksamitek i używano z nich kadzideł.

Aksamitki właściwości lecznicze

Aksamitki należą do rodziny astrowatych, obejmujących ponad 50 gatunków.

Najbardziej popularne o potwierdzonych właściwościach terapeutycznych to aksamitka wyniosła [Tagetes erecta] i rozpierzchła [patula].  Nazwa etniczna aksamitki wyniosłej wywodzi się od słowa nahuatl, nāhuatlàtōlli, „cempohualxochitl” co oznacza dwudziestopłatkowy kwiat.

Aksamitki mają właściwości:

  • silne antyoksydacyjne, rozkurczowe, przeciwbólowe [1],
  • przeciwnowotworowe
  • neuroprotekcyjne, zmniejszają ryzyko chorób Alzheimera, Parkinsona [2] 
  • antybakteryjne, przeciwpasożytnicze,
  • napotne, wykrztuśne przeciwzapalne
  • moczopędne, żółciopędne
  • chroniące, regenerujące komórki wątroby
  • mają zbawienny wpływ na układ nerwowy
  • poprawiają nastój, uspokajają, łagodzą napięcia nerwowe
  • działają antydepresyjnie
  • pomagają przy bezsenności, ułatwiają zasypianie
  • ze względu na dużą zawartość luteiny wzmacniają oczy i widzenie
  • poprzez układ nerwowy działają na odporność i ogólną równowagę organizmu
  • zewnętrznie łagodzą problemy skórne

aksamitki lecznicze działanieZawierają dużo luteiny, karotenoidów,  zeaksantyny, choliny, saponinów, garbników, śluzów i kwercetyny.   Znajdują zastosowanie w kuchni – kwiaty są jadalne.  Dobrze smakują w sałatkach, zupach, sosach.

Leczniczo aksamitki można stosować:
  • W nieżytach dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, układu moczowego
  • Dolegliwościach trawiennych, kolkach, wzdęciach, bólach brzucha
  • Zakażeniami boreliozą, gronkowcami, paciorkowcami, grzybami np. candidą
  • Dolegliwościach wątroby
  • Pasożytach – nicienie, glisty, włosienie
  • Bólach kości, stawów, reumatycznych
  • Osłabieniu układu nerwowego, nerwicach, depresjach
  • Bezsenności, wybudzaniu nocnym
  • Ogólnym osłabieniu, infekcjach, nadmiarze śluzu
  • Zewnętrznie w problemach skórnych, ranach, po cesarskim cięciu, chorobach oczu, zapaleniu spojówek
  • Kosmetycznie przy przebarwieniach skóry, szybszym  starzeniu
Przepisy z aksamitek

Surowcem leczniczym są części naziemne: ziele z kwiatem. Najczęściej stosuje się leczniczo i w kuchni płatki kwiatu, o cierpko gorzkawym smaku. Zbieramy i suszymy jak kwiaty nagietka w suchym, przewiewnym, zacienionym miejscu.

Napar z aksamitek

Łyżkę świeżych lub łyżeczkę suszonych płatków kwiatu aksamitki parzy się 15-30 minut w szklance wrzątku – woda lub gorące mleko.  Kilka minut przed zalaniem można skropić spirytusem, by wydobyć więcej właściwości.

Pije się 1-2 razy dziennie 100 ml w nieżytach jelit i dróg oddechowych. W depresji i stanach lękowych po 200 ml w 2-3 dawkach dziennie.  Do stosowania zewnętrznego robi się mocniejsze napary: 2-3 łyżki na szklankę wody.

Napar z aksamitki na wodzie zakwaszonej witaminą C (0,5-1%) zmniejsza cienie pod oczami i przebarwienia skórne.

Nalewka z aksamitek

Z części naziemnych ziele, kwiat, listki. 1 część rozdrobnionego ziela zalać 2 częściami spirytusu 70%. Odstawić na 14 dni w ciemne, suche miejsce.  Przefiltrować.

Aksamitki z wyciągu zalać 40% wódką żytnią w stosunku 1 część surowca na 2 części alkoholu. Odstawić na tydzień. Przefiltrować. Oba wyciągi połączyć.

Stosuje się 1-2 razie dziennie 5-15 kropli rozpuszczonych w wodzie. Wskazania – migrena, bóle głowy, mięśniowe, kostne, nieżyty, depresja, stany lękowe. Słabe wydzielanie żółci, infekcje układu oddechowego i pokarmowego, bóle miesiączkowe.

Krem z aksamitek 
W kosmetyce kwiaty aksamitki są wykorzystywane jako składnik perfum, aromaterapii i kremach. Domowym sposobem zrobimy krem/maść.

2 garście świeżych płatków aksamitek skraplamy alkoholem. Po godzinie wsypujemy do garnka, dodajemy  2 szklanki smalcu gęsiego lub oleju kokosowego. Ogrzewamy na bardzo małym ogniu godzinę. Odstawiamy na kilka godzin pod przykryciem do naciągnięcia. Następnie raz jeszcze podgrzewamy, przecedzamy i przelewamy do słoiczka.

Zastosowania: maść przeciwbólowa, krem pod oczy, do twarzy, szyi i balsam do ciała. Zmniejsza przebarwienie, nadaje skórze gładkość, miękkość, odmładza. Regeneruje pękający naskórek na piętach, dłoniach, pomaga w grzybicach.

zrodlo:https://sekrety-zdrowia.org/

"Ponadczasowa moc anyżu, starożytnego leku ziołowego"

  Anyż, o słodkim smaku przypominającym lukrecję i aromatycznym zapachu, jest ceniony od wieków nie tylko jako aromatyczna przyprawa, ale ta...