sobota, 13 listopada 2021

"Sekretny język roślin. Odczytywanie znaków natury i działania ziół "

 Rośliny mają swój język. Nie ma wątpliwości, że potrafią komunikować się z między sobą i z otoczeniem. Nauka odkryła [1], że ostrzegają się o chorobach i zagrożeniach. Przemawiają do siebie słowami, których nie zna żaden człowiek. Język roślin to wysyłane i odbierane molekuły atomów z informacją.

Są ludzie, którzy opanowali sztukę komunikowania się z ziołami, krzewami, drzewami.

Szamani, niektóre zielarki łącząc się z rośliną dostają informacje o jej leczniczym działaniu i sposobach użycia. Tylko nieliczni mają dar duchowej komunikacji ze światem roślin, ale natura dostarcza nam wskazówek, z których każdy może skorzystać.

Sekretny język roślin

Wieki temu opracowano sposoby identyfikacji i rozumienia klasyfikacji ziół. Swoisty język roślin, który nie opiera się na słowie pisanym. Doktryna podpisów opiera się na przekonaniu, że każda roślina zostawia swój podpis w naturze. Poprzez cechy charakterystyczne dostarcza informacji i wskazówek.

Dzięki temu bez ksiąg zielarskich, często niepiśmienni ludzie, napotykając po raz pierwszy roślinę mogli odczytywać jej lecznicze działanie. Czytanie znaków natury nie tylko pomaga zrozumieć język świata roślin, to również przyjemność i świetna zabawa.

Natura żyje i rozmawia z nami. To nie jest metafora. – Terrence McKenna

Podstawą jest używanie wszystkich zmysłów: wzroku, węchu, smaku, dotyku i ..intuicji.

Płuca i ograny powiązane. Jak wzmocnić układ oddechowy jesienią

Trzeba pamiętać, że metoda ta jest przydatna tylko przy pracy z dzikimi roślinami w ich naturalnym środowisku lub inwazyjnymi chwastami, które same zdecydowały się wyrosnąć w danym miejscu. Gatunki nierodzime, sadzone, przesadzane przez człowieka nie dają dokładnych odczytów.

Język ziół – podpisy natury, sygnatury

Krótki przegląd niektórych elementów doktryny podpisów. Sygnatury można odczytać za pomocą obserwacji, dotyku, zapachu, smaku a nawet dźwięku. Pierwsze to naturalne siedlisko.

tajemniczy język ziół odczytywanie znaków natury sygnatur

Zwracamy uwagę gdzie zioło rośnie, w słońcu, cieniu, suchym, mokrym miejscu ? Rośliny, które potrzebują dużo słońca, generalnie wywołują suchość i ciepło w ciele, rozgrzewają, osuszają tkanki. Np. majeranek, macierzanka, oman wielki, arcydzięgiel, słonecznik.

  • Wyrastające w cieniu mają tendencję do ochładzania np. czarny bez, mięta pieprzowa, borówki.  Zioła lubiące wilgotne gleby pomagają przy gorączce, przeziębieniu, kaszlu, reumatyzmie np. wierzba biała, werbena, tatarak, czarny bez, sadziec, rosiczka.
  • Osiedlające się wokół czystych zbiorników wodnych, wartko płynących strumieni mają tendencję do działania moczopędnego, pomagają oczyszczać drogi moczowe z toksyn np. leszczyna, nawłoć, skrzyp, mięta, przytulia.
  • Rośliny mające tendencję do osuszania wilgotnych gleb osuszają  wydzieliny śluzowe, flegmę np. słonecznik, wierzba, brzoza, mirtowate. Rosnące na podłożu skalnym, żwirowym pomagają usuwać kamienie, leczyć nieżyty oskrzeli, żołądka, jelit. Np. jałowiec, mącznica, tasznik pospolity, pomurnik, rzepik, rojnik.
  • Na ubogie, słabej glebie w trudnych warunkach rosną rośliny mocne, waleczne, przynoszą ciału siłę i krzepkość. np. sosna, rokitnik, różeniec górski, skrzyp.

Sekretny język roślin Odczytywanie znaków natury i działania ziół

Ważne też czy lubi towarzystwo. Rośliny rosnące samotnie informują, że należy je traktować z ostrożnym szacunkiem. Nigdy nie spotkamy łanów dziewanny, krwawnika ale połacie koniczyny czy mniszka są częstym widokiem. Rośliny rosnące w dużych skupiskach są łagodniejsze w działaniu, można je używać w kuchni.

Rosnące w bliskim sąsiedztwie ludzi, przy zagrodach mogę być bezpiecznie stosowane dłuższy czas np. babka, mniszek, pokrzywach. Rośliny ukryte głęboko w lasach jak kokoryczka, paprocie, konwalie mają specyficzne działanie i stosuje w szczególnych okolicznościach. Rosnące na polach w średniej odległości od domostw jak krwawnik, dziurawiec, mogą być stosowane określony czas lub porach roku.

Sygnatury łodyg i korzeni

Język roślin wyraża się przez wygląd.

  • Łodygi puste w środku informują, że roślina oczyszcza „rurki” w ludzkim ciele, oskrzela, przewód pokarmowy. Np. żywokost, cebula, czosnek, tymianek, tarczownica.
  • Cienkie, nitkowate łodygi i korzenie „zaszywają” rany, często leczą skórę np. przytulia, pięciorniki: gęsi, rozłogowy, kurze ziele.
  • Bardzo drobne, szczotkowate korzenie, lub drobne korzonki wokół pala są znakiem rozpoznawczym uzdrowicieli układu nerwowego; kozłek lekarski, owies, chmiel, obuwik pospolity,

Rośliny jednoroczne zwykle mają niewielkie, cienkie jak nitki korzenie. Należą one do żywiołu ognia i powietrza. Nie żyją dłużej niż rok i brak im silnej energii Ziemi; nie uziemiają ciała i umysłu. Ale pomagają podnieść człowieka na duchu, rozjaśnić umysł i ułatwić zmiany. Ich działanie lecznicze koncentruje się w liściach i kwiatach.

łopian lecznicze przepisy właściwości

Dwuletnie rośliny mają większe, bardziej mięsiste korzenie, gdzie przechowują energię by przetrwać mroźne zimy. W pierwszym roku nie wytwarzają kwiatów ani nasion, a ich uzdrawiająca moc skoncentrowana jest w ich korzeniach. W drugim roku energia i uzdrawiająca siła przenosi się do kwiatów , jagód, nasion. Przykłady obejmują zwyczajną i dziką marchew, łopian, pasternak, kozibród, koper włoski.

Wieloletnie byliny jak żywokost mają silne, głęboko sięgające korzenie i bardziej równomierny rozkład energii. Niektóre mogą obumierać zimą np. żywokost, inne jak iglaki są zielone cały rok. Nawet zimą ich gałązki i korzenie zapewnią leczniczą pomoc.

Kształt i tekstur liści

Język, jaki komunikują liście wskazuje na zastosowania rośliny. Np. przylaszczka [Hepatica] ma trzyczęściowy liść przypominający wątrobę.  Liście żywokostu lekarskiego mają „pory” i drobne włoski, które wyglądają jak ludzka skóra oglądana w powiększeniu.  To jeden z największych uzdrowicieli skóry i obszarów, porowatą powierzchnią lub gdzie występują małe włoski: kości, nos, gardło, jelita.

  • Mięciutkie liście niektórych roślin często łagodzą ból w podrażnionym, zranionym miejscu. Np. ślaz, szanta, malwa różowa, dziewanna. Ich liście dawniej używano do opatrunków.

miodunka na płuca

  • Nakrapiane plamkami liście wskazują ropnie i na stany zapalne w płucach, – miodunka plamista, dziurawiec.
  • Twarde, mięsiste liście goją, nawilżają tkanki, skórę, błony śluzowe – aloes, rojnik, żyworódka, portulaka
Ogólny kształt i wygląd 

Świetlik wspiera narząd wzroku, jego kwiatuszki przypominają przekrwione oko. Nasiona tarczycy bajkalskiej wyglądają jak czapka, hełm co wskazuje na zastosowania  w leczeniu bólów głowy, bezsenności, problemów z nerwami.

  • Kształty przypominające czaszkę zdradzają uzdrowicieli mózgu: orzech, tarczyca bocznokwiatowa.
  • Żeń-szeń, mandragora przywodzą na myśl ciało ludzkie, są stosowany jest jako panaceum na wiele dolegliwości w tym wzmocnienie funkcji prokreacyjnych.
  • Pnącza i rośliny z długimi systemami korzeniowymi lub pnączami przypominającym żyły, układ nerwowy odtruwają krew i działają przeciwskurczowo. Do gatunków należą perz, ostrożeń, winorośl, chmiel, mącznica lekarska, kolcorośl, psianka słodkogórz, mięta kędzierzawa, pięciornik rozłogowy, lukrecja gładka,

perz przepisy, właściwości zastosowanie

  • Kora z pęknięciami, otworami, łezkami przypomina poranioną skórę i stosuje się w jej leczeniu np. brzoza, bez, drzewa i krzewy z gatunku prunus dzikie śliwki, wiśnie
  • Cieniste krzewy mają prawdopodobnie owoce jadalne, rośliny wytworzyły ostro zakończone wyrostki by je chronić. np. dzika róża, jeżyna, malina, tarnina. Ciernie są znakiem ostrego bólu. Cierniste rośliny łagodzą ból nie objawowo, celując w jego przyczynę. Np. głóg jest tonikiem przy dusznicy bolesnej i chorobach serca. Inne to serdecznik, drapacz lekarski, i malina która łagodzi bóle porodowe. Jeżyna zawiera kwasy organiczne, które rozbijają kamienie nerkowe i żółciowe.
  •  Owłosione rośliny łagodzą kolki, kłucie w boku, np. pokrzywa, dziewanna, liście czarnej porzeczki, rosiczka, chmiel. Parzące stymulują wewnętrzne krążenie krwi i płynów – pokrzywa, przytulia, imbir.

jak wygląda rzepik pospolity

  • Zwarte skupiska kwiatów radzą sobie z nagromadzeniem ropy w gardle, migdałkach, działają ściągająco, uśmierzają ból. Szałwia, rzepik, głowienka pospolita.
  • Brodawkowate narośla, galasy np. dębu zawierają garbniki i kwas galusowy, które działają ściągająco, obkurczają brzegi ran.
  • Porosty i grzyby strzępkowe przypominają łuszczącą się skórę, są przydatne przy suchej skórze, łupieżu i chorobach typu łuszczyca,
Lepkość i wilgotność

Rośliny śluzowate koją gardło, łagodzą podrażnienia błon śluzowych: ślaz, malwa, prawoślaz, miodunka, siemię lniane, traganki, tarczownica, kora wiązu czerwonego.

  • Zawierające żywice często leczą wrzody, wilgotne wykwity, uszkodzenia skóry – sosna, mirra, balsam peruwiański, aloes, pistacja kleista, terpentyna z sosny
  • Rośliny z lepkim, śluzowatym sokiem są doskonałym środkiem na swędzenie aloes, sosna, żywokost.
  • Soczyste, bardzo mokre mokre aloes, żyworódka, rojnik pomagają pęcznieć wydzielinom, korzystnie wpływają na okrężnicę.
  • Zioła ubogie w soki, jak szałwia osuszają wydzieliny
  • Kleiste rośliny „przyklejają” do siebie  i usuwają stwardniały śluz: podbiał, ślaz, szanta, malwy.
Język roślin zapach

Silnie aromatyczne rośliny roztaczają zapach, od którego od razu czujemy się lepiej. Zawierają mnóstwo aromatycznych olejków eterycznych, które mają najwyższą wibracje w świecie ziół. Ich  wibracje, częstotliwości są tak wysokie, że roślina nie może ich utrzymać. Ulatują, wyparowują do przestrzeni środowiska dając efekt stymulujący.

Rozmaryn znane i nieznane właściwości. Przepisy lecznicze i kosmetyczne

Podwyższają wibracje tkanek, komórek, podtrzymują energię, uzdrawiają. Np. tymianek, rozmaryn, jałowiec, majeranek, mięta, anyż, lawenda.

  • Gorzko aromatyczne są antyseptyczne, bakteriobójcze, przeciwzapalne, antybiotyczne, niektóre przeciwpasożytnicze np. wrotycz, bylica, szałwia, cząber, bazylia, koper włoski
  • Smrodliwe są użyteczne do zastałych, cuchnących wrzodów np. komosa biała, bodziszek, pluskiwca groniasta
Język roślin kolory

Czerwona barwa wskazuje na krew, roślina najprawdopodobniej oczyszcza płyny lub jest korzystna dla serca: roża, malina, głóg, koniczyna czerwona, łopian, kalina koralowa

  • Żółte kwiaty mają związek z wątrobą i drogami żółciowymi. Mniszek, glistnik, goryczka żółta, kocanka, dziurawiec.
  • Biały kolor wskazuje na właściwości gojące kości:  żywokostu, sadziec przerośnięty
  • Niebiesko-fioletowe kwiaty wskazują na roślinę, która poprawia stan cery, może być lekarstwem na sinicę: fiołek trójbarwny, werbena, łopian, cykoria podróżnik, chaber, niezapominajki
Smak i energetyka

Jest takie stare powiedzenie „Gorzki smak w ustach, słodki w żołądku, słodycz w ustach gorycz w trzewiach”. Tysiące lat temu odkryto, że każdy smak wywołuje fizjologiczną reakcję w ciele, stymuluje ruch albo w kierunku równowagi, bądź przeciwnie. Wszystkie tradycje zielarskie i systemy lecznicze klasyfikowały zioła po smakach.

Rośliny żółte i gorzkie np. mniszek lekarski działają korzystnie na wątrobę, zaś żółte i słodkie jak oman wzmacniają żołądek, śledzionę i trzustkę. Jak smaki wpływają na organizm Tutaj, działanie energetyczne, zapomniana wiedza z materiałem wideo Tutaj.

Gdy już opanujemy podstawy, możemy pozwolić intuicji prowadzić się dalej. Poczuć, pomyśleć z czym roślina się kojarzy. Wiele informacji dostarczają nam lokalne nazewnictwo. Ludowe metafory w nazewnictwie nie zapożyczone z innych języków kryją w sobie atrybuty roślin : świetlik – choroby oczu , żywokost – kości, wątrobowiec – wątroby, podagrycznik na podagrę, śledziennica – śledzionę.

dziewanna właściwości

Jedną z najbardziej intrygujących rzeczy w ziołach jest ich zdolność działania poza obszarem fizycznym. Np. dziewanna stoi prosto na długiej, mocnej łodydze. Usuwa słabości, niezdecydowanie, pomaga zachować kręgosłup moralny, stać prosto w obronie własnych przekonań, nie uginać się presji społecznej.

Lecznicza moc ziół jest wspaniałym darem natury. Wbrew temu co mówi naukowy redukcjonizm, ziołowe terapie sięgają znacznie głębiej niż działanie składników chemicznych na organizm.

zrodlo:https://sekrety-zdrowia.org/

niedziela, 7 listopada 2021

"KROKOSZ BARWIERSKI – POZNAJ MOC WSZECHSTRONNEGO SZAFRANU ŁĄKOWEGO" (video)

 Szafran łąkowy, znany jako krokosz barwierski (Carthamus tinctorius), to roślina, z której wielokierunkowych zastosowań korzysta się od stuleci. Ciemnożółte kwiaty tej rośliny używane były do barwienia tkanin czy wyrobu kosmetyków. Korzystała z nich także – i nadal korzysta – naturalna medycyna. Olej z krokosza oraz kwiaty krokosza znajdują zastosowanie w kobiecych dolegliwościach czy schorzeniach dermatologicznych – i nie tylko. Sprawdź, czym charakteryzuje się szafran łąkowy.

Krokosz barwierski – substancje lecznicze

W kwiatach krokosza barwierskiego znajdują się m.in. związki z grupy witaminy E.

Witamina ta jest bardzo silnym przeciwutleniaczem – pomaga zwalczać wolne rodniki, a także wpływa na odporność organizmu czy obraz krwi.

Kwiaty krokosza zawierają również glikozydy, wpływające na pracę serca czy alkohole triterpenowe, wykorzystywane w kosmetyce.

Tłoczony na zimno olej z nasion krokosza zawiera witaminę E oraz A, niezbędną m.in. dla zdrowia skóry.

Poza tym można w nim znaleźć kompleks kwasów tłuszczowych (arachinowy, oleinowy, stearynowy czy lanolinowy).

szafran-łąkowy.jpg
foto.depositphotos.com

Krokosz barwierski – na co pomaga?

Korzystnie działanie preparatów krokosza na organizm jest wielokierunkowe.

Do najważniejszych zalet należy ich wpływ na stan skóry i włosów – regeneracja skóry, wygładzanie zmarszczek czy niwelowanie wyprysków; dodatkowo uważa się, że krokosz może ograniczyć łysienie. Inną istotną cechą krokosza jest jego oddziaływanie na układ krwionośny.

Wzmacnia naczynia krwionośne i pomaga obniżyć ciśnienie, jest zalecany w wielu chorobach układu krążenia m.in. nadciśnieniu czy miażdżycy.

Krokosz barwierski może stanowić pomoc przy bolesnych miesiączkach oraz zaburzeniach cyklu.

Preparaty krokosza łagodzą objawy menopauzy, wpływając na gospodarkę hormonalną.

Dodatkowo uspokajające działanie naparu z kwiatów pomoże poradzić sobie ze zwiększonym napięciem czy stresem.

Szafran łąkowy wpływa również na przemianę materii.

Przyspiesza trawienie, i może być pomocny podczas odchudzania.

Oddzielną cechą krokosza barwierskiego jest jego korzystne oddziaływanie podczas infekcji górnych dróg oddechowych – napary czy odwary z kwiatów działają wykrztuśnie i napotnie, zwiększają odporność i pomagają organizmowi w walce z chorobą.

Przeciwwskazania do stosowania krokosza barwierskiego

Najważniejszym przeciwwskazaniem jest ciąża – wówczas bezwzględnie nie należy stosować preparatów z krokosza, ponieważ zwiększają one niebezpieczeństwo poronienia.

Nie wykazano natomiast innych szczególnych przeciwwskazań.

Należy jednak mieć na uwadze, że każdą suplementację trzeba przeprowadzać rozważnie.

Kwiaty krokosza – stosowanie

Z kwiatów krokosza przygotowuje się napar – łyżeczkę suszonych kwiatów należy wsypać do szklanki, zalać wrzątkiem i przez kwadrans zaparzać pod przykryciem.

Napar najlepiej pić codziennie (około trzy szklanki w ciągu dnia).

Jest on polecany przede wszystkim podczas dolegliwości kobiecych oraz stanów podwyższonego napięcia nerwowego.

Olej z krokosza – stosowanie

Osoby chcące stosować olej z krokosza wewnętrznie, powinny codziennie przyjmować dwie łyżki stołowe oleju; można go pić, albo dodać do potraw (nie należy jednak używać go do smażenia).

Zewnętrzne stosowanie oleju z krokosza – zarówno czystego oleju, jak i kosmetyków stworzonych na jego bazie – pomoże poprawić stan skóry, włosów czy paznokci.

Olej należy stosować tak, jak zwykłe kosmetyki; a chcąc zadbać o włosy i paznokcie, można przygotować wcierkę bądź płukankę.

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.


zrodlo:https://www.odkrywamyzakryte.com/

sobota, 6 listopada 2021

"Cząber na problemy jelit, żołądka, nieżyty dróg oddechowych. Przepisy"

 Cząber [Satureja] był najsilniejszą przyprawą znaną w Europie, dopóki na stołach nie pojawił się pieprz.

Od początku doceniano też działanie lecznicze ziela. Napary chętnie stosowano jako tonik ogólnie wzmacniający, poprawiający trawienie. Używano w terapiach chorób płuc, pęcherza, żołądka, jelit.

cząber lecznicze właściwości przepisy

Wyciągami leczono nawet choroby zakaźne. Cząber cenił i zalecał Hipokrates. W Średniowieczu roślinę rozpowszechnili Benedyktyni.

Cząber ogrodowy

[Satureja hortensis] pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, obecnie uprawia się na całym świecie. Jest jednoroczną rośliną z jasnowatych, dorasta do 30-50 cm.  Ma cienkie, mocno rozgałęzione na końcach stwardniałe. Wąskie, lancetowate liście wydzielają mocny, aromatyczny zapach.

cząber ogrodowy satureja właściwości

Kwitnie od czerwca do września, wytwarzając różowe, rzadziej białe drobne kwiatuszki. Charakterystyczne rozpadające się owoce (rozłupki) są nazywane owockami. Cząber odstrasza mszyce. Dobrze jest go sadzić w sąsiedztwie fasoli, cebuli i z daleka od bazylii.

Surowcem zielarskim jest ziele cząbru zbierane w okresie kwitnienia. Nadziemną część wraz z kwiatami ścina się i suszy związaną w pęczki, w zacienionym, przewiewnym miejscu.

Cząber w kuchni

W dawnej Polsce cząbru używano zamiast drogiego czarnego pieprzu. Regionalnie nazywano pieprzyk, cząberek, ziele fasolowe. Ostatnie miano wskazuje przeznaczenie, rzeczywiście cząber podnosi smak potraw z fasoli. Ułatwia jej trawienie i zapobiega wzdęciom.

Ziółko ma pikantny, korzennym smak o zapachu zbliżonym do macierzanki, tymianku, oregano. Cząber ogrodowy letni ma lekki, słodkawy aromat. Zimowy smakuje bardziej wyraziście, korzennie.

Cząber na problemy jelit, żołądka, nieżyty dróg oddechowych. Przepisy

Jest znakomitym dodatkiem do dań z roślin strączkowych, kapusty, zup jarzynowych, sałatek, dań grzybowych i mięs. Pokruszony listek dodajemy pod koniec gotowania. Długo poddawany temperaturze gorzknieje.

Sproszkowany cząber używa się do sałatek, mięs, twarogów – szczyptę na końcu noża. Cząber wchodzi w skład pieprzu ziołowego i ziół prowansalskich – przepis.

Lecznicze działanie cząbru

Olejkom eterycznym i garbnikom cząber zawdzięcza korzenny smak, charakterystyczny aromat i lecznicze działanie. Jest bogaty w witaminy, mikroelementy i składniki odżywcze.

Ziele cząbru ma silne działanie tonizujące i ułatwiające trawienie.

  • Cząber rozgrzewa, usuwa nadmiar śluzu i zimnej wilgoci
  • Osusza, działa ściągająco, przeciwgnilnie
  • Wzmacnia układ nerwowy
  • Poprawia florę bakteryjną jelit [1]
  • Pobudza pracę kory nadnerczy
  • Poprawia zdolności intelektualne
  • Poprawia apetyt, pobudza wydzielanie soków trawiennych,
  • Ułatwia przyswajanie składników odżywczych
  • Likwiduje wzdęcia, nasiloną fermentacje, biegunki

cząber właściwości lecznicze przepisy

  • Działanie przeciwbakteryjne, antyseptyczne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne
  • Wykrztuśne, moczopędne, wiatropędne, ściągające
  • Przeciwpasożytnicze, szczególnie u dzieci
  • Zewnętrznie goi, zabliźnia rany, ma działanie antyseptyczne, rozpuszczające

Zastosowania: Niestrawność, brak apetyty, problemy jelitowe, biegunki, nudności, skurcze. Infekcje dróg oddechowych, ból gardła, kaszel, astma. Zakażenia dróg moczowych, pasożyty, choroby zakaźne , bóle stawów.

Cząber zimowy

Jest bardziej gorący i ma silniejsze działanie. Olejki lotne cząbru zimowego zawierają sporo terpentów, karwakol, pinel, cymen i niewielką ilość tymolu. Wykazuje silniejsze działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Działa na 10 rodzajów [2]Staphylococcus Candida albicans, tropicalis Trichophyton interdigitale .

Cząber przepisy lecznicze

Napar z cząbru

2 łyżeczki suszu lub łyżeczkę świeżego ziela zalewamy szklanką wrzątku. Podgrzewamy 3 minuty pod przykryciem, naciągamy 10 minut. Pije się ½ -1 szklanki szklanki 2-3 razy dziennie po posiłku. Zamiennie można stosować olejek cząbrowy: 3-5 kropli z miodem 2-3 razy dziennie pod koniec posiłków. Zastosowania:

  • biegunki, wzdęcia,
  • nadmierna fermentacja,
  • nieżyty przewodu pokarmowego
  • nerwica żołądka,
  • ogólne osłabienie,
  • pasożyty przewodu pokarmowego,
  • zapalenie pęcherza,

Cząber na problemy jelit, żołądka i nieżyty dróg oddechowych

Dla niemowląt
Lekką herbatkę z cząbru łyżeczka na szklankę podaje się niemowlętom by złagodzić kaszel. Trochę mocniejszą stosuje się do leczenia aft, grzybicy skórnej i odkażania ran.

Szybki sposób na wzdęcia
Gdy potrawa „rozsadzi” brzuch możemy zażyć pół łyżeczki cząbru, popić szklanką ciepłej wody.Cząber oczyszcza jelita i odbudowuje florę bakteryjną. Przepisy Cząber na użytek zewnętrzny
Napar z całej rośliny 25-30 g na litr wody stosuje się do okładów i jako płyn do przemywania ran. Zastosowanie: czyraki, wrzody, ropnie, rany, stłuczenia

Głuchota
Wprowadza się do ucha 3-4 krople naparu z cząbru 3 razy dziennie.

Kuracja oczyszczająca jelita
  • Mieszamy 100 g cząbru z 50 g liści jeżyny.
  • 3 łyżki mieszanki zalewamy 4 szklankami wody
  • Doprowadzamy do wrzenia
  • Zdejmujemy z ognia
  • Zaparzamy pod przykryciem 10 minut
  • Pije się niewielkimi porcjami przez cały dzień
Płuca i oskrzela
  • Mieszamy w równych ilościach kwiaty dziewanny i ziele cząbru.
  • 2 łyżki mieszanki zalewamy 3 szklankami wody.
  • Doprowadzamy do wrzenia
  • Zdejmujmy z ognia, zaparzamy kwadrans pod przykryciem
  • Przecedzamy do termosu,

Ciepłą herbatkę pije się cały dzień.  Pomaga przy zapaleniu oskrzeli, kaszlu, nieżycie dróg oddechowych. Wskazana w rekonwalescencji po zapaleniu płuc. Dziewanna wzmacnia płuca, a cząber rozprawia się z wilgocią.

Czubrica – bułgarski cząber

Czubrica – bułgarski cząber – ma podobne, lecz znacznie silniejsze działanie. Jest podstawową przyprawą w Bułgarii i cenionym przez tamtejszą medycynę środkiem leczniczym. Czubricę stosuje się nadto przeciw nadciśnieniu, jako środek na migreny i zawroty głowy. Gorący napar z czubricy z miodem zapobiega marznięciu stóp i dłoni.

Cząber i czubricę możemy uprawiać w doniczce i ogródku uchroni inne rośliny przed mszycami. Ziele suszymy w temperaturze do 35°C by uchronić aktywne substancje lotne. Po wysuszeniu można długo przechowywać w przewiewnym, ciemnym miejscu.

Bob czorba  – bułgarska zupa z bobu lub fasoli 
  • ½ kg bobu lub fasoli
  • cebula
  • 2 marchewki
  • pomidor
  • 2 łyżeczki czubricy/cząbru
  • łyżeczka jemioły
  • kilka łyżek oliwy z oliwek
  • sól i pieprz do smaku

Bułgarska zupa czubryca

Wieczorem namoczyć bób w zimnej wodzie. Rano wodę odlać. Bób lub fasolę zalać świeżą wodą i gotować na małym ogniu 30 minut. Dodać pokrojoną cebulę, marchewkę i oliwę. Gotować kilka minut na wolnym ogniu. Kiedy warzywa będą prawie miękkie dodać pokrojony pomidor, cząber. Na koniec sól, pieprz i opcjonalnie nieco chili.

Bułgarska pożywna zupa z soczewicy z cząbrem PRZEPIS

zrodlo:https://sekrety-zdrowia.org/

"Ponadczasowa moc anyżu, starożytnego leku ziołowego"

  Anyż, o słodkim smaku przypominającym lukrecję i aromatycznym zapachu, jest ceniony od wieków nie tylko jako aromatyczna przyprawa, ale ta...