Podbiał pospolity jest niewielką rośliną leczniczą występującą niemalże na całym świecie. Zakwita na wiosnę jako pierwsza. W naszym klimacie podbiału pospolitego należy szukać głównie nad brzegami wód, w wilgotnych zaroślach, na łąkach i polach. Jest właściwie tak powszechny, że bywa traktowany jako chwast. To roślina wieloletnia zaliczana do rodziny astrowatych. Podbiał pospolity sprawdza się również jako ogrodowa roślina uprawna, która kwitnie w okresie od marca do maja.
Foto: istock
Podbiał pospolity
W SKRÓCIE
- Podbiał pospolity – charakterystyka
- Podbiał pospolity – pozyskiwania i suszenie surowca
- Podbiał pospolity – właściwości lecznicze i zastosowanie
Podbiał pospolity – charakterystyka
Podbiał pospolity cechuje się wyrastającymi wczesną wiosną, okrytymi łuskowatymi liśćmi pędami kwiatostanowymi, które zakończone są kwiatostanami (koszyczkami) złożonymi z intensywnie żółtych kwiatów. Dopiero po przekwitnięciu kwiatów wyrastają osadzone na długich ogonkach liście o sercowatym kształcie. Górna strona liści podbiału pospolitego jest zielona, a dolna białoszara, ponieważ pokryta jest włoskami tworzącymi swego rodzaju pajęczynkę.
Łodyga podbiału pospolitego osiąga niewielką wysokość. Podbiał pospolity dorasta maksymalnie do około 30 centymetrów i przybiera kolor bladożółty lub zielonkawy. Kłącza podbiału natomiast są cienkie i dorastają do około 1 metra długości.Podbiał pospolity – pozyskiwania i suszenie surowca
Podbiał pospolity jest wykorzystywany w ziołolecznictwie jako surowiec zielarski. Cenne są jego młode liście pozbawione ogonka lub z jego resztką, które zbiera się wiosną, zanim pojawiają się na nich brązowe plamy.
Zbiór podbiału przeprowadza się w dni pogodne, gdy nie pada deszcz. Po zbiorze liście podbiału suszy się rozłożone cienką warstwą w suszarni ogrzewanej w temperaturze do 40 st. C. Po wysuszeniu liście podbiału pospolitego przechowuje się w szczelnych pojemnikach, dzięki czemu zabezpiecza się je przed wilgocią.
W medycynie naturalnej zastosowanie znalazły także rozkwitające koszyczki podbiału pospolitego bez szypułek, które suszy się w podobny sposób jak liście. Otrzymuje się wówczas inny środek leczniczy – kwiat podbiału.Podbiał pospolity – właściwości lecznicze i zastosowanie
Liście podbiału pospolitego zawierają przede wszystkim śluzy, olejek eteryczny, gorycze, garbniki, inulinę, cholinę, kwas galusowy. Preparaty z liści tej rośliny wykazują działanie osłaniające, wykrztuśne, przeciwkaszlowe, a także przeciwskurczowe.
Odwar z liści podbiału pospolitego stosuje się w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, przy bólu gardła, utrudnionym przełykaniu i odkrztuszaniu. Substancje zawarte w podbiale pospolitym łagodzą ponadto stan zapalny, rozrzedzają zalegającą wydzielinę i wyzwalają odruch wykrztuśny. Współczesna fitoterapia poleca zatem wykorzystywanie odwarów z podbiału pospolitego wspomagająco przy leczeniu przewlekłego zapalenia oskrzeli i kaszlu u palaczy tytoniu. Zalecany jest także w celu łagodzenia suchego kaszlu.
W medycynie naturalnej stosuje się również odwar z kwiatów podbiału, którym przemywa się cerę tłustą. Ponadto odwary te służą – aplikowane w formie okładów – jako środek na wysypki i plamy żółciowe, a także czyraki i wypryski.
zrodlo:https://kobieta.onet.pl;miziaforum.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz