No cóż, znowu lockdown… Nowy wiek, nowe wyzwania. Wyzwania dla społeczeństwa, rodzin, par i jednostek. Piękny test na zgniłość duszy i rdzewienie charakterów. Wszystko to znajduje swoje odzwierciedlenie w ciele człowieka – a ściślej w jego głowie. Niepozornym „urządzeniu” o wadze ok. 4-5 kg. Wmontowane doń dwa półtwarde dyski ważą łącznie max. 1,7 kg. Ludzie posiadają swoje indywidualne i niepowtarzalne programy, niektóre zaś są wspólne dla nas wszystkich. Programy w różny sposób są „używane” przez emocje. Wśród programów, których człowiek najczęściej się obawia, znajdują się: program „samotność jednostki ”, program „zamknięta przestrzeń” i program „przymusowa alienacja”. Najciekawsze, że na przestrzeni życia nikt nas nie uczył, jak radzić sobie z tymi programami – ani rodzice ani szkoła, ani Kościół, ani instytucje państwowe. Z tego wszystkiego wynika, że: „ratuj się w swój własny sposób, jak tylko potrafisz”.
Ten artykuł nie traktuje o tym, jak można poradzić sobie z samotnością, lękiem czy izolacją. Każdy w swojej istocie wie, jak to zrobić, choć może nie zawsze nasze starania przynoszą oczekiwane rezultaty. Wówczas zadry i blizny po tym przykrym wydarzeniu, jakim jest lockdown pozostaną w psychice. Zaczynają one w postaci przewlekłych objawów oddziaływać na nasze przyszłe, wolne od dokuczliwych restrykcji życie. Dzisiaj nie będziemy pisali o łakomstwie, nadużywaniu alkoholu czy leków, o nadużywaniu internetu czy kłótniach rodzinnych. Tematem naszego artykułu jest bardzo delikatny objaw, od którego bierze swój początek cała reszta. Tym symptomem jest bezsenność, czyli zaburzenia snu.
Każdy pragnie mieć spokojny i łagodny sen, bez ryzyka budzenia się z oślepiającą migreną. Jeśli potrafisz rozwiązać utrzymujące się problemy ze snem, z którymi się borykasz, będziesz w stanie poradzić sobie z wieloma innymi problemami zdrowotnymi. Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne.
1: Wypróbuj sekwencję oddechów 4-7-8
Zazwyczaj człowiek idzie spać z głową pełną zmartwień i planów na kolejny dzień. Utrudnia to i hamuje proces zapadnięcia w sen. Aktywność mózgu w postaci myśli to energia Yang. Sztuka zasypiania opiera się na przejściu z energii Yang do energii Yin – czyli wyciszeniu naszego wewnętrznego „komputera”. Jednym ze sposobów jest ćwiczenie oddechowe. Sekwencja oddechów 4-7-8 uwalnia energię Yin, umożliwiając spokojny sen:
– wykonaj wdech nosem przez 4 sekundy
– zatrzymaj oddech przez 7 sekund
– wykonaj wydech przez usta trwający 8 sekund
Cykl można powtórzyć tyle razy ile potrzeba.
2: Zadbaj o ustalony czas snu
Jak przekazują starożytni mędrcy „idź spać dziś, obudź się jutro”. Jeśli przystosować swoje ciało do snu między 23:00 a 1:00 w nocy, można otrzymywać energię Yin, która jest potrzebna do rozwoju. Każdy pragnie obudzić się komfortowo o odpowiedniej godzinie. Dlatego najlepszym sposobem byłoby wejście do łóżka przed godziną 23:00, aby połączyć się z zegarem biologicznym. Niestety ten zegar częściowo deformuje się u niektórych grup zawodowych zaangażowanych w pracę nocną (lekarze, kolejarze, piekarze, policjanci itd.). Nie wyklucza to jednak stosowania tej metody, gdy dane osoby są wolne od tzw. nocnej zmiany.
3: Komfort pomieszczenia, w którym śpisz
Jeśli spróbujesz zasnąć w pokoju, w którym jest jasno, zahamuje to produkcję melatoniny. Warto zadbać o odpowiednie zaciemnienie sypialni. Pamiętaj też, że temperatura 18-20° jest najbardziej komfortowa dla pomieszczenia, w którym śpisz.
4: Wypróbuj akupresurę
Istnieje wiele korzyści płynących z akupresury w łagodzeniu bezsenności. Takie zabiegi stymulują wydzielanie melatoniny, hormonu który jest niezwykle ważny dla osiągnięcia stanu fizjologicznego snu. Akupresura opiera się wg medycyny chińskiej na nacisku (ucisku) palcami określonych punktów na ciele. Anatomię tych punktów można znaleźć m.in. w książkach czy podręcznikach poświęconych akupunkturze.
5: Odpowiednie ustawienie łóżka
Dla polepszenia snu można wykorzystać zasady Feng shui. Zgodnie z tą praktyką oraz założeniami tzw. biolokacji głowa podczas snu powinna znajdować się po stronie północnej lub północno-wschodniej, zaś nogi powinny być zwrócone na południe lub południowy-zachód. Byłoby dobrze mieć możliwie duży widok na przestrzeń, w której śpimy – im więcej widzimy, tym pewniej się czujemy. Drzwi powinny być łatwo widoczne od strony łóżka, zapewniając tym samym poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Nie należy ustawiać łóżka naprzeciw drzwi, czyli tzw. „ust Chi”, miejsca przepływu energii (może to powodować różne wypadki czy dolegliwości), szczególnie ważne jest, aby nogi śpiącego nie znajdowały się na jednej linii z drzwiami.
6: Barwy sypialni
Jeśli pokój, w którym śpisz nie jest zbyt duży, najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, jest dodanie jaśniejszych barw. Dzięki temu pokój będzie wyglądał na większy. Żeby sypialnia emanowała odprężeniem, warto pomalować ściany na odcienie koloru niebieskiego (będzie dodatkowo przynosił uczucie chłodu i świeżości).
7: Unikaj luster i zdjęć w pobliżu miejsca do spania
Lustra odbijają energie, które mogą zaszkodzić fizjologicznemu snowi – więc nie ma powodu, aby trzymać je blisko swojej przestrzeni spania. Warto także usunąć wszelkie zdjęcia, aby energie znajdujące się w nich nie promieniowały w przestrzeń sypialni (tym bardziej, jeżeli na fotografiach znajdują się osoby już nieżyjące). Należy unikać też dekoracji z muszli oraz trofeów w postaci rogów, głów czy skór zwierzęcych (emanują one martwą energię, która zakłóca energetykę śpiącego).
8: Smog eletromagnetyczny
Przestrzeń sypialni musi być maksymalnie wolna od smogu elektromagnetycznego. Wszelkiego rodzaju sprzęt elektroniczny, jak np. telewizor, radio, komputer, telefon komórkowy, w miarę możliwości musi zostać wyeliminowany.
9: Muzyka dla snu
Na proces zasypiania w magiczny sposób oddziałuje medytacyjna muzyka – utwory Mozarta, Bacha, Haendla, Czajkowskiego. Warto pamiętać, by sprzęt odtwarzający muzykę został zaprogramowany przez timer i samoistnie wyłączył się po kilkunastu minutach. Terapeutyczne oddziaływanie na proces zasypiania i sen ma również muzyka solfeżowa (solfeggio), m.in. o częstotliwości 432 Hz – można ją znaleźć w internecie.
10: Sen a zapachy
Istnieją zapachy, które łagodzą stan psychiczny, a także przywołują sen. Należą do nich aromaty: rumiankowy, lawendowy, neroli, majerankowy i ylangowy. Można zastosować także aromaty uspokajające, które wyciszają system nerwowy: bergamotowy, z szałwii muszkatołowej, jałowcowy, kadzidłowy, melisowy, różany, sandałowy. Szczegóły stosowania olejków eterycznych znajdziecie w artykułach poświęconych aromaterapii na naszym blogu.
11: Esencje Bacha
A na koniec – piękna, naturalna metoda, która w dzisiejszych czasach zyskuje szczególne znaczenie i wartość. Jest całkowicie bezpieczna – co ważne nie powoduje alergii ani uzależnienia, nie wywołuje skutków ubocznych i nie zanieczyszcza organizmu. Może bez obaw być stosowana u niemowląt i osób ciężko chorych (nie koliduje z farmakoterapią). Dobór odpowiednich Esencji Bacha na bezsenność jest podyktowany zróżnicowaniem emocjonalnych przyczyn, które utrudniają zdrowy sen, np. depresją, nadmiernymi wymaganiami, nadmiernymi obawami o innych, poczuciem winy, stłumionymi zmartwieniami, nieprzepracowanymi trudnymi wspomnieniami lub traumami. Terapeuta sporządza mieszankę Esencji właśnie w oparciu o przyczynę emocjonalną. Więcej informacji na temat Esencji Bacha znajdziesz w naszym artykule:
Wszystko, co dobre dobiega końca. Podaliśmy kilkanaście recept, jak pomóc sobie. Recepty dla każdego typu osobowości czy wymagającego charakteru. Na pewno każdy z Czytelników znajdzie dla siebie kilka rozwiązań problemu ze snem. Jeżeli oczywiście doskwiera mu bezsenność czy inne kłopoty w tym względzie. Pozostaje tylko spróbować – i pamiętajcie: w tym ważnym przedsięwzięciu najważniejszy jest system…
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz