niedziela, 10 października 2021

"Zioła aromatyczne – natura energetyczna, działanie i zastosowania "

 Zioła aromatyczne roztaczają piękne zapachy, od których od razu czujemy się lepiej. Wykorzystuje się je w aromaterapii, zielarstwie, medycynie i kuchni.

Współczesne ziołolecznictwo, podobnie jak medycyna alopatyczna klasyfikuje zioła aromatyczne na podstawie składu chemicznego według  właściwości, np. wiatropędne. W rzeczywistości jest to wiedza zredukowana, odbiegająca od rzeczywistego charakteru ziół zawierających aromatyczne olejki lotne.

Zioła aromatyczne

Charakteryzuje je mocny, odurzający zapach, który wynika z obecności olejków eterycznych. Uwalniające się olejki mają najwyższe wibracje w świecie ziół. Tak wysokie, że roślina nie może ich utrzymać, ulatują, wyparowują do środowiska, co wywiera efekt stymulujący.

Zioła aromatyczne - natura energetyczna, działanie i zastosowania

Ich wysokie częstotliwości oddziałują komórki i tkanki, zmieniając wibracje wprowadzając równowagę. Naukowo udowodniono [1], że komórki zainfekowane, chorobowe mają niższą częstotliwość niż zdrowe. Niektóre naturalne olejki lotne je podwyższają.

Termin aromatyczny, zwykle odnosimy do zapachu rośliny, chociaż w tradycyjnym lecznictwie identyfikuje zielarstwo klasyfikuje je po smaku – jako ostry. Wszystkie rośliny, zioła mają jakiś zapach, ale nie wszystkie są aromatami. Aromatyczny oznacza obecność lotnych olejków, które po podgrzaniu ulegają rozproszeniu.

Energetyka aromatów

Zioła aromatyczne należą do żywiołu ognia. Głównie stymulują, w większości rozgrzewają, ocieplają, osuszają, rozpraszają zimno i wilgotną stagnację. Są od tego pewne wyjątki, np. mięta, krwawnik schładzają, choć nadal zdecydowanie stymulują.

  • Zioła aromatyczne podtrzymują energię
  • Podwyższają wibracje tkanek , komórek
  • Rozpraszają stagnację, zastoje, wilgoć, energetyczne i fizyczne blokady
  • Odświeżają, stymulują krążenie, metabolizm, trawienie ruch, żywotność
  • Niszczą mikroby chorobotwórcze
  • W gorących naparach stymulują pocenie
  • Niektóre uspakajają system nerwowy, relaksują, rozluźniają

Zioła aromatyczne zwykle mają działanie rozluźniające, uzupełnione stymulującą jakością. Nie są to cechy przeciwstawne, pobudzenie zwiększa aktywność, relaksacja zmniejsza opór dla aktywności.

Jaki wypływ wywiera na organizm smak ziół i potraw?

Większość ziół aromatycznych posiada obydwie cechy, niektóre bardziej stymulują, mniej relaksują (krwawnik), inne bardziej rozluźniają, mniej pobudzają (melisa), jeszcze inne mocno stymulują i relaksują (dzika bergamotka).

Dobierając zioła aromatyczne bierzemy pod uwagę inne energetyczne cechy. Np. aromat łagodzący (kozieradka), gorzki (tatarak) czy cierpki (pietruszka). Dobieramy do stanu tkanek i oczywiście naszej indywidualnej energetyki.

Podstawowe działanie

Obecność olejków lotnych w roślinach nadaje im potencjału do określonego działania. Nie wszystkie zioła zawierające jednakowy bądź podobny skład olejków będą wykazywać to samo działanie, moc i jakość. Tak więc dobierając zioła aromatyczne, nie możemy zakładać że roślina podziała w ten czy inny sposób lub w jakim stopniu przejawia potencjalne walory.

olejki lotne w ziołach aromatycznych rozpraszają

Najważniejszą cechą olejków lotnych jest ich natura rozpraszająca, wywołująca zjawisko dyspersji-rozszczepiania.  Jest to najbardziej widoczne w obecności ciepła np. jeśli zakroplimy olejek do gorącej wody czy kominka zapachowego aromat się rozniesie po całym pomieszczeniu. Ta samo zjawisko dyspersji zachodzi w organizmie.

  • Zioła aromatyczne rozbijają zatory, blokady, stagnację
  • Stymulują ruch, aktywność na poziomie fizycznym, energetycznym i mentalnym
  • Zmniejszają opór w przepływie energii

Podstawowym działaniem ich działaniem na wszystkich poziomach jest rozpraszanie ciężkości, bezruchu, zastoju, skostnienia, stagnacji, letargu i przeniesienia go do ogólnego poczucia lekkości.

Układ oddechowy

Aromatyczne zioła są ważne w terapii płuc i górnych dróg oddechowych. Rozluźniają „zacisk”, zmniejszają przekrwienie tkanek. Pomagają gdy jest w drogach oddechowych jest zimno, wilgoć i zalegający śluz. Rozpraszają stagnację, rozrzedzają flegmę, otwierają drogi oddechowe.

Większość aromatycznych ziół łagodzi napięcie i skurcze oskrzeli. Olejki lotne działają przeciw patogenom, wirusom, bakteriom, pomagają zwalczać infekcje lokalnie i ogólnoustrojowo.

Na drogi oddechowe stosujemy zioła aromatyczne w nalewkach, gorących herbatkach, inhalacjach, płukankach do nosa. Np. sosna, rumianek, lawenda, mięta, szałwia, bazylia, rozmaryn, majeranek, oregano, koper włoski, estragon.

Przewód pokarmowy

Głównym wskazaniem jest stagnacja, bezruch, którym towarzyszą napięcia i skurcze. Zioła aromatyczne stymulują wiele aspektów funkcji trawiennych; wspomagają wydzielanie soków trawiennych, poprawiają perystaltykę, usuwają zakłócające normalne trawienie napięcia.

Niektóre, zwłaszcza miętowe łagodzą nudności.  Pod wieloma względami działają bardzo podobnie do ziół gorzkich, najlepiej łączyć je ze sobą.  Przeciwzapalny, przeciwbakteryjny i przeciwdrobnoustrojowy charakter olejków lotnych działa na infekcje, podrażnienia, które często wiążą się ze stagnacją jelit. Koper włoski, anyż, cząber, bazylia, szałwia, jałowiec, rozmaryn, dzięgiel, kminek, kardamon, kmin rzymski, estragon, lawenda, krwawnik.

Większość aromatycznych ziół, najsilniej płatki róży, selektywnie równoważy florę jelitową, hamuje przerost, ale nie utrudnia regeneracji naszych dobrych bakterii. Najbardziej skutecznie działają nalewki, chociaż herbatki i wywary są też nieocenione.

Jakie zioła na dolegliwości różnych układów czyli ziołowe ABC

Zioła aromatycznie gorzkie, zawierające poza olejkami lotnymi terpeny i żywice mają dosyć nieprzyjemny gorzki smak i aromat. Czasem może się podobać, jeśli organizm potrzebuje. Lekko ocieplają , ale głównie osuszają, usuwając całe „bagno” ze środowiska przewodu pokarmowego.

Przekłada się to na działanie przeciw pasożytom, które automatycznie tracą pożywkę. Aromatycznie gorzkie zioła efektywnie działają na podrażnione stanem zapalnym tkanki.  Gorzki smak razem z olejkami lotnymi stymuluje soki trawienne, które są właściwie tonikiem dla układu pokarmowego, tonizują go. Do gorzko aromatycznych ziół zaliczamy np. wrotycz, tatarak, bylicę roczną, piołun, oman wielki, zielone orzechy.

Układ moczowy

Zioła moczopędne w większości nie należą do aromatycznych np. mniszek, pokrzywa, przytulia. Również nie wszystkie aromatyczne aromatyczne zioła zwiększają wydalanie moczu.

Aromaty moczopędne działają w specyficzny sposób. Wchłonięte przez krew olejki lotne docierają do nerek, wywołują podrażnienia, które prowokują nerki do uwolnienia większej ilości moczu by wypłukać drażniące je substancje. Nie jest to szkodliwe, ale rozsądniej jest unikać w sytuacjach, gdy nerki są już podrażnione lub zaognione.

Ponieważ olejki lotne najczęściej działają przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, kontaktowy efekt antyseptyczny występuje na błonie śluzowej dróg moczowych, kiedy olejki z moczem spływają moczowodami do pęcherza i są wydalane przez cewkę moczową. Działanie to jest wskazaniem do leczenia dróg moczowych z zahamowaniem oddawania moczu.

Wyciągi wodne w tym wypadku działają lepiej niż nalewki octowe i alkoholowe. Przy braku infekcji, stanów zapalnych właściwsze będą niearomatyczne zioła moczopędne.

Układ mięśniowo szkieletowy

Chociaż większość działania przeciwskurczowego koncentruje w obszarze brzucha, wiele aromatycznych ziół ma działanie rozkurczające, które łagodzi napięcia, skurcze układu mięśniowo szkieletowego.

stroiczka rozdęta lobelia inflata właściwości

Zioła aromatyczne łagodzą napięcie mięśni poprzez działanie na nerwy. Bardziej konkretniej działa  smak ostry drażniący, do których należą m.in jeżówka, pluskwica groniasta, lawenda, lobelia, glistnik

  • Rozluźniają ściśnięte, napięte, zwężone tkanki
  • Rozkurczają blokady hamujące ruch, przepływ
  • Uwalnia „wiatr” uśmierzają dolegliwości „ognia”, ochładzają, osuszają.

Zioła aromatyczne mogą łagodzić bóle stawów, stosowane miejscowo stymulując krążenie. Przy bardziej dotkliwych bólach warto je połączyć ze smakiem ostrym drażniącym. Zastosowania w formie herbatek, nalewek, kąpieli, olejków, maści.

Układ nerwowy

Jeden z najbardziej fascynujących aspektów natury rozpraszającej olejków lotnych jest ich działanie na system ośrodkowy układ nerwowy i limbiczny.
Tutaj zioła aromatyczne wykazują uzupełniające się działanie: stymulują i relaksują, pobudzają i rozjaśniają percepcję, rozluźniają napięcia, usuwają blokady fizyczne i emocjonalne.

melisa, olejek melisowy

Przy mgle umysłowej, braku koncentracji, kreatywności, ospałości, apatii zioła aromatyczne są najlepszym wyborem. Gdy potrzeba rozjaśnienia umysłu, usunięcia ciężkości ale i przy stagnacji depresyjnej, traumie, uczuciu żalu.  Aromatyczne pomagają rozproszyć stagnację, czy to fizyczną, czy emocjonalną.

Układ krążenia

Rozgrzewający charakter większości aromatycznych ziół  koreluje bezpośrednio z ich zdolnością do stymulowania krążenia.  Wiele z nich pomaga przy osłabionym krążeniu. Wskazane gdy skóra jest blada, chłodna w dotyku, marznące stopy i dłonie.

ból żołądka majeranek

Aromaty o działaniu przeciwzapalnym, przeciwutleniającym pomagają przy problemach z sercem, ze słabym krążeniem obwodowym z podwyższonymi markerami c-reaktywnego białka (oznaka stanu zapalnego układu sercowo-naczyniowego). Organizm wówczas aż się prosi o rozgrzanie aromatycznymi ziołami, przyprawami, zwłaszcza gdy występuje powolne trawienie.

Stosuje się w postaci herbatek, nalewek a zwłaszcza doprawiając pikantniej posiłki.

Układ limfatyczny

Zioła aromatyczne bezpośrednio nie działają na układ chłonny, ale otaczające tkanki, umożliwiając ruch limfie. Poprawiając trawienie,  minimalizujemy przeciążenie naczyń limfatycznych jamy brzusznej. Ponadto działanie rozluźniające na układ nerwowy zmniejsza napięcie tkanki łącznej, co stwarza przestrzeń do swobodniejszego przepływu limfy.

Również zioła aromatyczne pomagają odprowadzać wilgoć i zimno ze śledziony, co wspomaga proces. Są wskazane gdy przekrwieniu naczyń limfatycznych towarzyszy napięcie, zwiększona ilość śluzu lub powiększenie wątroby. Odpowiednie będą nalewki i herbatki, przyprawianie potraw i kąpiele.

zrodlo:https://sekrety-zdrowia.org/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Ponadczasowa moc anyżu, starożytnego leku ziołowego"

  Anyż, o słodkim smaku przypominającym lukrecję i aromatycznym zapachu, jest ceniony od wieków nie tylko jako aromatyczna przyprawa, ale ta...