Hiszpańscy naukowcy uważają, że dieta śródziemnomorska wzbogacona olejem kokosowym może pomóc poprawić funkcje poznawcze u pacjentów z chorobą Alzheimera (AD).
AD jest jednym z najczęstszych rodzajów demencji, stanowiąc około 60 do 70 procent przypadków. Odsetek ten dramatycznie wzrasta wraz z wiekiem. Choroba jest postępującym i nieodwracalnym zaburzeniem mózgu, które powoli upośledza kilka funkcji poznawczych, takich jak pamięć.
Obecnie nie ma lekarstwa na AD, chociaż istnieją pewne leki, które mogą złagodzić objawy. Ale wiele leków stosowanych w leczeniu AD wiąże się z dużą liczbą skutków ubocznych. Te znacznie ograniczają możliwości pacjenta.
Mając to na uwadze, naukowcy z Uniwersytetu w Walencji i Katolickiego Uniwersytetu w Walencji szukali diety jako sposobu radzenia sobie z AD. W szczególności przyjrzeli się, czy dieta śródziemnomorska wzbogacona olejem kokosowym byłaby korzystna dla pacjentów z AD.
Wyniki ich badań zostały opublikowane w Journal of Alzheimer's Disease.
Połączenie oleju kokosowego i diety śródziemnomorskiej w walce z AD
Naukowcy wybrali olej kokosowy ze względu na fakt, że zawarte w nim średniołańcuchowe trójglicerydy (MCT) mogą być przekształcane w ketony, które komórki mózgowe następnie wykorzystują jako paliwo. Poprzednie badania zidentyfikowały już ciała ketonowe jako możliwy środek terapeutyczny dla AD. (Powiązane: Olej kokosowy dla alzheimera).
Jednocześnie inne badania wykazały, że dieta śródziemnomorska może spowolnić rozwój AD.
Aby sprawdzić, czy połączenie obu pomoże lepiej poprawić funkcjonowanie mózgu pacjentów z AD, naukowcy przeprowadzili badanie z udziałem 44 pacjentów z tą chorobą. Wszyscy uczestnicy byli pacjentami z AD zinstytucjonalizowanymi w Stowarzyszeniu Rodziny Alzheimera w Walencji (AFAV) i byli w wieku od 65 do 85 lat.
Naukowcy podzielili uczestników na dwie jednorodne grupy po 22 uczestników każda. Jedna z grup służyłaby jako grupa kontrolna, podczas gdy druga byłaby grupą eksperymentalną.
Uczestnicy grupy eksperymentalnej zostali zmuszeni do przestrzegania diety śródziemnomorskiej wzbogaconej olejem kokosowym przez okres 21 dni.
Testowanie poprawy funkcji poznawczych
Każdy uczestnik został oceniony poznawczo przez psychologa przed rozpoczęciem interwencji i po niej. Psycholog zastosował metodę Seven Minute Screen złożoną z czterech testów.
Pierwszym testem był test orientacji czasowej Bentona, który składa się z pięciu pytań – dnia tygodnia, dnia miesiąca, roku i godziny. Drugim testem był test rysowania zegara, który mierzy zdolności wzrokowo-przestrzenne i wzrokowo-konstrukcyjne pacjenta.
Ostatnie dwa testy sprawdzały pamięć uczestników. Test Kategorycznej Płynności Słownej oceniał ich pamięć semantyczną, podczas gdy Test Swobodnego i Selektywnego Przypominania Oceniał ich pamięć epizodyczną.
Po badaniu naukowcy odkryli, że osoby z grupy eksperymentalnej wykazywały poprawę orientacji czasowej, a także ich pamięci epizodycznej i semantycznej.
Ponadto zauważyli wyraźną różnicę w tym, jak wyniki zostały podzielone według płci, w szczególności pozytywne efekty diety śródziemnomorskiej wzbogaconej kokosem były bardziej widoczne u kobiet z łagodnymi do umiarkowanych przypadkami AD. Jest to godne uwagi, ponieważ kobiety są częściej dotknięte AD niż mężczyźni.
To powiedziawszy, poprawa u mężczyzn z ciężkimi przypadkami AD była również widoczna.
Według naukowców wyniki ich badań pokazują, że dieta śródziemnomorska wzbogacona olejem kokosowym poprawia funkcje poznawcze u pacjentów z AD. Ich odkrycia sugerują również, że diety oparte na zwiększaniu spożycia MCT i ketonów mogą pomóc w walce z pogorszeniem funkcji poznawczych u pacjentów z AD.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.naturalnews.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz