Centella asiatica, bardziej znana jako indyjska pennywort, od dawna jest stosowana jako zioło lecznicze w medycynie ajurwedyjskiej. Ta roślina lecznicza i jej ekstrakty są znane ze swoich właściwości gojenia się ran.
Mając to na uwadze, naukowcy przeprowadzili badanie, aby sprawdzić, czy preparat hydrożelowy opracowany z ekstraktu Z C. asiatica może przyspieszyć gojenie się ran.
C. asiatica ma wiele zastosowań w medycynie ajurwedyjskiej. Oprócz gojenia się ran, ekstrakty z tego zioła były również stosowane w leczeniu różnych chorób skóry, takich jak trąd, toczeń, owrzodzenia żylaków, egzema i łuszczyca, między innymi. Roślina jest również stosowana do łagodzenia lęku i poprawy funkcji poznawczych.
Większość jego efektów terapeutycznych była związana z saponinami triterpenoidowymi. Jedna z tych saponin – asiaticoside – została zidentyfikowana w ocenach klinicznych jako główny składnik odpowiedzialny za właściwości gojenia się ran C. asiatica.
Aktywność Asiaticoside w gojeniu się ran została już odkryta za pomocą modeli in vivo i in vitro. Naukowcy z International Islamic University Malaysia, University Malaysia Pahang, Maharaja Ranjit Singh Punjab Technical University i Universiti Putra Malaysia sprawdzili, czy z ekstraktów C. asiatica można opracować bogaty w azjatykę hydrożel.
Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie BMC Complementary and Alternative Medicine.
Opracowanie hydrożelu bogatego w azjatykozyd z C. asiatica
Aby przeprowadzić swoje badania, naukowcy przygotowali hydrożel przy użyciu bogatej w azjatykozyd frakcji C. asiatica.
Naukowcy najpierw wysuszyli C. asiatica w temperaturze od 25 do 40 ° C przed sproszkowaniem, po czym 100 gramów (g) sproszkowanego C. asiatica zostało zmacerowane trzykrotnie w 300 mililitrach (ml) 95 procent etanolu przez trzy dni. Końcowy ekstrakt został przefiltrowany i poddany próżniowej chromatografii cieczowej.
Aby przygotować hydrożel, naukowcy rozpuścili ośmioprocentowy alkohol poli winylowy (PVA) w dejonizowanej wodzie na 1 godzinę na płycie grzejnej, a następnie dodali pięcioprocentowy glikol polietylenowy (PEG). Następnie włączyli frakcję bogatą w azjatykozyd do powstałego hydrożelu PVA / PEG po pięciu kolejnych cyklach zamrażania i rozmrażania.
Badanie właściwości gojenia się ran hydrożelu C. asiatica
Aby przetestować działanie gojenia się ran bogatego w azjatykozyd hydrożela, naukowcy przeprowadzili badanie na zwierzętach z wykorzystaniem samców białych królików albinosów, które podzielili na cztery grupy.
Pierwsza grupa była leczona hydrożelem bogatym w azjatykozyd, podczas gdy druga grupa, która służyła jako kontrola pozytywna, była traktowana kremem komercyjnym. Trzecia grupa była leczona ślepym hydrożelem, podczas gdy czwarta grupa, która służyła jako negatywna kontrola, nie otrzymała żadnego leczenia.
Naukowcy odkryli, że grupa leczona hydrożelem bogatym w azjatykozyd doświadczyła zwiększonego gojenia się ran. W szczególności rany grupy goiły się o 15 procent szybciej niż w grupie leczonej kremem komercyjnym i o ponad 40 procent szybciej niż w grupie, która nie otrzymała żadnego leczenia. (Powiązane: Najlepsze zioła i suplementy do gojenia się ran i odzyskiwania po operacji.)
Ponadto naukowcy zauważyli, że preparat hydrożelowy nie powodował żadnych oznak podrażnienia na skórze królików.
Na podstawie swoich odkryć naukowcy doszli do wniosku, że bogaty w azjatykozyd hydrożel wykonany z ekstraktu C. asiatica był bezpieczny w użyciu i miał dobre właściwości fizykochemiczne, dzięki czemu nadaje się do miejscowych zastosowań gojenia się ran.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.naturalnews.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz