Problemy z przekaźnikami chemicznymi twojego mózgu mogą sprawić, że będziesz zdezorientowany, zestresowany, smutny i nie tylko
Funkcje mózgu i wzorce myślowe są ściśle związane z neuroprzekaźnikami, przekaźnikami chemicznymi, które przenoszą sygnały między neuronami lub komórkami nerwowymi a innymi komórkami w ciele. Neuroprzekaźniki są niezbędne dla różnych funkcji fizycznych i psychicznych, w tym nastroju, lęku, strachu, radości i szczęścia. Są również zaangażowani w regulację częstości akcji serca, snu i apetytu.
Istnieją dwie klasyfikacje neuroprzekaźników, które są nazywane na podstawie ich wpływu na mózg: pobudzające i hamujące. Neuroprzekaźniki pobudzające działają pobudzająco na neurony. Powodują, że neuron wystrzeliwuje sygnał elektryczny zwany "potencjałem czynnościowym" w górę komórki. Niektóre typowe neuroprzekaźniki pobudzające to epinefryna, noradrenalina, dopamina, acetylocholina i serotonina.
Neuroprzekaźniki hamujące mają działanie hamujące na neurony, co oznacza, że zapobiegają wystrzeleniu potencjału czynnościowego. Najobficiej występującym neuroprzekaźnikiem hamującym jest GABA.
W jaki sposób neuroprzekaźniki są wytwarzane w organizmie?
Większość produkcji neuroprzekaźników rozpoczyna się od aminokwasu z diety lub innej substancji chemicznej, która jest już obecna w organizmie. Różne aminokwasy są prekursorami dla różnych neuroprzekaźników i receptorów, z którymi się wiążą. Enzymy i różne składniki odżywcze są wymagane do przekształcenia tych aminokwasów w neuroprzekaźniki. Witaminy z grupy B, witamina D, minerały i inne związki odgrywają kluczową rolę w zdrowiu mózgu w produkcji wszystkich neuroprzekaźników.
Warto wspomnieć, że warianty genetyczne mogą zatrzymać produkcję tych enzymów potrzebnych do wytworzenia neuroprzekaźników.
Omówimy siedem głównych neuroprzekaźników w tym artykule, ale należy pamiętać, że istnieje ponad 100 związków, które mogą działać jako neuroprzekaźniki.
Acetylocholina
Jedną z głównych ról acetylocholiny w ośrodkowym układzie nerwowym jest promowanie funkcji poznawczych, pamięci i pobudzenia. Jest również zaangażowany w funkcjonowanie obwodowego układu nerwowego i służy do aktywacji mięśni.
Niedobór acetylocholiny wyglądałby jak spadek pamięci wzrokowej i werbalnej, a także częste zaniki pamięci. Osoby potrzebujące wsparcia acetylocholiny mogą zauważyć spadek kreatywności lub zrozumienia. Trudności z obliczaniem liczb lub rozpoznawaniem obiektów i twarzy wskazują również na problem acetylocholiny.
Odpowiednie spożycie zdrowych tłuszczów jest ważne dla produkcji acetylocholiny. Pokarmy bogate w cholinę, takie jak żółtka jaj hodowane na pastwiskach, tłuste mięso karmione trawą i pastwiskiem oraz nabiał, a także orzechy są pomocne w produkcji acetylocholiny.
Katecholamin
Epinefryna i noradrenalina należą do klasy neuroprzekaźników zwanych katecholaminami. Technicznie rzecz biorąc, dopamina również należy do klasy katecholamin, chociaż dopamina zostanie omówiona osobno ze względu na jej różne efekty fizjologiczne. Dodatkowo należy pamiętać, że epinefryna i noradrenalina są również nazywane adrenaliną i noradrenaliną.
Epinefryna i noradrenalina są zaangażowane w reakcję organizmu "walcz lub uciekaj". Po uwolnieniu do krwioobiegu zwiększają częstość akcji serca, rozszerzenie źrenic i przetaczają krew do mięśni. W mózgu stymulują receptory szybkości umysłowej, skupienia i koncentracji. Podobnie, niedobór katecholaminy może wyglądać jak zmniejszenie czujności umysłowej, szybkości, koncentracji i poznania.
Wsparcie dietetyczne dla katecholamin może obejmować pokarmy bogate w tyrozynę, takie jak ser, jaja, ryby, orzechy, wodorosty i indyk. Pokarmy bogate w kofeinę, takie jak kawa, herbata i kakao, również stymulują epinefrynę i noradrenalinę. Dlatego kofeina może zwiększyć ogólną funkcję mózgu.
Dopamina
Dopamina ma różne funkcje w mózgu, w tym koordynację ruchową, nastrój, uwagę, uczenie się, a także motywację i nagrodę. Jest to w dużej mierze związane z systemem przyjemności mózgu.
Osoby z zaburzeniami równowagi dopaminowej mogą doświadczać poczucia bezwartościowości lub beznadziejności lub autodestrukcyjnych myśli. Często mają niezdolność do radzenia sobie ze stresem i mogą czuć się źli podczas stresu. Czasami pragną izolacji lub nie troszczą się o bliskich.
Spożycie i przyswajanie białka wraz z prawidłowym poziomem cukru we krwi są ważne dla produkcji dopaminy. Inne kluczowe składniki odżywcze do produkcji dopaminy to tlen, żelazo i kwas foliowy.
Serotonina
Znany również jako "neuroprzekaźnik szczęścia", serotonina znajduje się zarówno w ośrodkowym, jak i obwodowym układzie nerwowym i bierze udział w nastroju, śnie, regulacji temperatury i apetycie. W rzeczywistości około 80 do 90 procent produkcji serotoniny w organizmie występuje w jelitach.
Osoby z niedoborami serotoniny często odczuwają utratę przyjemności w swoich hobby, zainteresowaniach, związkach i ulubionych potrawach. Mogą mieć problemy z zasypianiem w nocy. Osoby z niedoborami serotoniny czasami mają silną zależność od innych. Często mogą doświadczać uczucia paranoi, wściekłości, niesprowokowanego gniewu lub smutku bez powodu. Kobiety z problemami serotoninowymi często cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego.
Zdolność organizmu do tworzenia serotoniny jest procesem, który wymaga spożycia i wchłaniania białka wraz z witaminami B3, B6, B9, B12, żelazem i magnezem. Niedobory tych składników odżywczych mogą sprzyjać zaburzeniom równowagi serotoniny. Ponadto zaburzenia równowagi cukru we krwi, niedobory tryptofanu i problemy jelitowe mogą znacznie wpływać na poziom serotoniny.
GABA
Kwas gamma-aminomasłowy (GABA) jest głównym neuroprzekaźnikiem hamującym w mózgu. Osoby z upośledzoną produkcją GABA zwykle doświadczają uczucia strachu, niepokoju lub paniki bez powodu. Łatwo się przytłaczają, łatwo się martwią i mają niespokojny umysł. Czasami wiąże się to z dezorganizacją uwagi, depresją i bezsennością.
Pokarmy, które pomagają w GABA, obejmują brokuły, grykę, kasztan, jarmuż, owies, groch, ziemniaki, ryż, shiitake, szpinak,, słodkie ziemniaki, herbatę, pomidor, walerianę, pszenicę i dziki seler. Dodatkowo, związki, które mogą mieć działanie uspokajające na mózg i ciało, obejmują korzeń kozłka lekarskiego, ashwagandha, melisę, zieloną herbatę i lawendę.
Nieszczelne jelita, nieszczelny mózg i neuroprzekaźniki
Ważne jest również, aby wiedzieć, że jeśli masz nieszczelne jelito, może to przyczynić się do naruszenia bariery krew-mózg. Okludyna i zonulina to dwa białka, które kontrolują zarówno barierę jelitową, jak i barierę krew-mózg. Kiedy okludyna i zonulina są podwyższone, wskazuje to na nieszczelne jelita i nieszczelny mózg. Oznacza to, że prawdopodobnie występuje znaczny stan zapalny w mózgu, a funkcja neuroprzekaźników może stać się wadliwa. Jeśli podejrzewasz problem z sygnalizacją neuroprzekaźników, przywrócenie funkcji bariery w jelitach i mózgu to jedne z pierwszych aspektów, którymi należy się zająć.
Ważne jest, aby pamiętać, że prawidłowa produkcja neuroprzekaźników i funkcjonowanie mózgu zależą od wielu ważnych składników odżywczych. Ważne jest, aby nie tylko spożywać te cenne składniki odżywcze, ale także być w stanie je strawić i wchłonąć. Jeśli masz problemy trawienne lub podejrzewasz nieszczelne jelita, organizmowi trudno będzie wykorzystać odżywianie w żywności.
Kolejne kroki
Jeśli obawiasz się któregokolwiek z tych problemów, lekarz, taki jak naturopata lub lekarz integracyjny, może wykonać dokładną funkcjonalną analizę krwi i uzyskać ważny wgląd w integralność jelit, obsługę cukru we krwi i stan składników odżywczych. Mogą również zlecić inne funkcjonalne testy laboratoryjne, aby rzucić światło na neuroprzekaźniki i funkcjonowanie mózgu.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.theepochtimes.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz