niedziela, 31 października 2021

"Stwierdzono, że olej z pestek dyni zmniejsza ryzyko nadciśnienia u kobiet po menopauzie !!!!"

 (Natural News) Międzynarodowe badanie przeprowadzone przez naukowców z USA i Iranu wykazało, że olej z pestek dyni może potencjalnie zmniejszyć ryzyko nadciśnienia tętniczego u kobiet. W swoim badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Complementary Therapies in Clinical Practice, zespół przyjrzał się, w jaki sposób suplementacja olejem z pestek dyni może wpływać na funkcję naczyń krwionośnych u kobiet po menopauzie.





Olej z pestek dyni poprawia ciśnienie krwi po menopauzie

Menopauza może przynieść kobiecie wiele zmian. W rzeczywistości może doświadczać tych zmian nawet przez rok przed menopauzą – okresem znanym jako perimenopauza.


W okresie okołomenopauzalnym kobieta może odczuwać następujące objawy.


Okresy nieregularne. Ponieważ organizm wytwarza mniej estrogenu, czas między miesiączkami może być dłuższy lub krótszy. Może się zdarzyć, że całkowicie pomija okres. Kobieta, której odstęp między miesiączkami wynosi 60 dni lub więcej, prawdopodobnie jest w okresie okołomenopauzalnym.

Uderzenia gorąca i nocne poty. Uderzenia gorąca i nocne poty są powszechnymi i dobrze znanymi objawami perimenopauzy. Intensywność, długość i częstotliwość uderzeń gorąca jest różna dla każdej kobiety. W niektórych przypadkach uderzenia gorąca mogą przerywać sen.

Zmiany nastroju. Wiele kobiet w okresie okołomenopauzalnym doświadcza zwiększonej drażliwości i depresji. Eksperci twierdzą, że może to być spowodowane zaburzeniami snu; jednak inne czynniki, które nie są związane z okresem okołomenopauzalnym, mogą również powodować zmiany nastroju.

Zmiany poziomu cholesterolu. Dla kobiet w okresie okołomenopauzalnym spadek poziomu estrogenów oznacza zmiany w poziomie cholesterolu. W szczególności ich cholesterol w postaci lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) – znany również jako „zły” cholesterol – może wzrosnąć i narazić je na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto ich poziom lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL) lub „dobry” cholesterol może się zmniejszyć, co również naraża ich na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Niestety, po menopauzie wzrasta ryzyko chorób serca u kobiety. W rzeczywistości wcześniejsze badania wykazały, że ponad 75 procent kobiet po menopauzie ma nadciśnienie. Nadciśnienie to stan, w którym długotrwała siła oddziaływania krwi na ściany tętnic jest na tyle duża, że ​​powoduje problemy zdrowotne. Siedzący tryb życia, zła dieta i brak regularnych ćwiczeń fizycznych przyczyniają się do nadciśnienia tętniczego.


W swoich badaniach zespół ocenił potencjał oleju z pestek dyni w zapobieganiu lub leczeniu nadciśnienia u kobiet po menopauzie. Do badania na małą skalę zrekrutowali w sumie 23 kobiety. Naukowcy poprosili uczestników o przyjmowanie suplementu oleju z pestek dyni lub placebo trzy razy dziennie przez sześć tygodni. Naukowcy zmierzyli ciśnienie krwi uczestników i inne parametry związane z funkcją układu sercowo-naczyniowego przed i po badaniu.


Wyniki ujawniły, że kobiety, które przyjmowały olej z pestek dyni, doświadczyły znacznego spadku ciśnienia krwi i sztywności tętnic. Według zespołu sugeruje to, że spożywanie oleju z pestek dyni może prowadzić do pozytywnych rezultatów, szczególnie u kobiet po menopauzie, które są narażone na nadciśnienie i choroby sercowo-naczyniowe.


Inne zalety oleju z pestek dyni

Olej z pestek dyni znany jest z wielu korzyści zdrowotnych. Oprócz leczenia objawów menopauzy badania pokazują, że może zapobiegać wypadaniu włosów, poprawiać zdrowie serca i prostaty (u mężczyzn), a nawet zapobiegać niektórym nowotworom. (Powiązane: Nierafinowany olej z pestek dyni zwiększa właściwości antyoksydacyjne produktów piekarniczych.)


Oto kilka innych korzyści, które możesz uzyskać z oleju z pestek dyni.


Niższy poziom cholesterolu. Olej z pestek dyni jest pełen fitosteroli, które blokują wchłanianie cholesterolu i pomagają obniżyć poziom cholesterolu.

Poprawiona funkcja moczu. Badanie opublikowane w Journal of Traditional and Complementary Medicine wykazało, że spożywanie oleju z pestek dyni może przynieść ulgę w nadreaktywnym pęcherzu.

Poprawa zdrowia wątroby. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie PLoS ONE naukowcy odkryli, że nierafinowany olej z pestek dyni pomaga zmniejszyć stan zapalny i gromadzenie tłuszczu w wątrobie spowodowane dietą wysokotłuszczową. Oznacza to, że suplementacja olejem z pestek dyni może pomóc złagodzić niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby (NAFLD).

Dowiedz się więcej o zaletach oleju z pestek dyni na stronie SupplementsReport.com.

Przetlumaczyla GR przez translator Google

zrodlo:https://www.naturalnews.com/2021-09-28-pumpkin-seed-oil-reduces-hypertension-risk.html

sobota, 30 października 2021

"Doskonały domowy syrop z tymiankiem i szałwią na kaszel i gardło "

 Domowy syrop z tymianku, szałwii, cebuli i miodu jest doskonały przeciw infekcjom dróg oddechowych. Skutecznie i szybko łagodzi:

  • Ból gardła
  • Chrypkę
  • Suchy kaszel
  • Podrażnienia gardła, tchawicy i dróg oddechowych
  • Likwiduje, bądź zmniejsza stany zapalne
  • Nawilża błony śluzowe
    domowy syrop kaszel gardło

Zawarty w tymianku tymol działa wykrztuśnie, przeciwbólowo i rozkurczowo. Razem z przeciwzapalną szałwią, cebulą i miodem mamy wielokierunkowe działanie przeciw infekcyjne i wzmacniające

Działanie składników

Tymianek tonizuje i ogrzewa płuca. Oddziałuje na meridiany śledziony, żołądka i płuc.  Smak ostry aromatyczny, natura rozgrzewająca. Zmniejsza przekrwienie tkanek, rozprasza zimną wilgoć, rozszerza naczynia krwionośne. Działa wykrztuśnie. Tymianek, dzięki olejkom eterycznym i związkom fenolowym  działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, przeciwwirusowo, odkażająco i wykrztuśnie.

Szałwia zmniejsza przekrwienie płuc i zatok. Działa na meridiany serca, osierdzia i wątroby. Smak gorzki aromatyczny, natura chłodząca. Rozprasza zastoje krwi, poprawia krążenie, stymuluje płuca. Nawilża, łagodzi podrażnienia błon śluzowych. Ma silne właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Radzi sobie nawet z gronkowcem złocistym.  Skutecznie łagodzi bądź likwiduje stany zapalne jamy ustnej, gardła i krtani.

Cebula rozgrzewa wewnętrznie, miejscowo chłodzi. Smak słodki, ostry, żywioł ziemi. Rozgrzewa krew, rozprasza zimno, rozrzedza flegmę. Oddziałuje na płuca, żołądek, jelita i wątrobę. Surowa jest silnym środkiem przeczyszczającym, łagodnym po ugotowaniu.

Domowy syrop tymianek i szałwia 

Syrop z gotowanej cebuli z miodem jest sprawdzonym, tradycyjnym lekiem, którym nasze babcie leczyły u maluchów anginy i zapalenie gardła.  Rozgotowana cebula jest łatwo strawna.  Może być stosowana u osób cierpiących na ciężkie schorzenia nerek, wątroby, żołądka, serca.  Przy tych chorobach surowa cebula nie jest wskazana.

Składniki:

  • Łyżka suszonego ziela tymianku
  • Mała cebula
  • Łyżka suszonej szałwii
  • Szklanka wody
  • 5 łyżek miodu naturalnego lipowego, spadziowego albo wielokwiatowego

Cebulę drobno posiekać. Do rondelka wlać wodę, wsypać zioła i dodać cebulę. Ogrzewać na małym ogniu pod przykryciem 30 minut. Nie dopuszczać do wrzenia. Od czasu do czasu zamieszać drewnianą łyżką. Wywar odstawić do przestudzenia na około 20 minut.

Przecedzić przez jałową gazę starannie wyciskając zioła, by nie stracić cennych składników. Dodać miód, wymieszać do całkowitego rozpuszczenia. Syrop przelać do wyparzonego słoiczka, szczelnie zamknąć.  ze szczelnym zamknięciem. Przechowywać w lodówce.

Zastosowania:

  • Dorośli 1 łyżkę stołową 3-5 razy dziennie
  • Dzieci 1 łyżeczkę 3-4 razy dziennie

Domowy syrop z tymiankiem ma jeszcze jedną zaletę – nawilża śluzówkę gardła i krtani.

Przy infekcjach gardła i kaszlu zwykle sięgamy po gotowe syropy lub tabletki do ssania. Efektem ubocznym preparatów aptecznych jest wysuszenie błony śluzowej gardła, więc objawy się nasilają. Wysuszone błony śluzowe nie spełniają swoich funkcji. Naczynia krwionośne stają się przepuszczalne, a tą drogą dostają się do wnętrza organizmu wirusy.

zrodlo:https://sekrety-zdrowia.org/

"Jarzębina wzmacnia, niszczy wirusy i gronkowce !!!!!!. Babcine przepisy"

 Jarzębina, jak mówią legendy, została stworzona dla ozdoby świata i nakarmienia… dzikiej zwierzyny.

Czerwone koraliki to jedno z ważniejszych bogactw leśnej spiżarni. Są przysmakiem wielu ptaków m.in sikorek, jemiołuszek, gilów, orzechówek. Owoce jarzębiny uwielbiają sarny, jelenie, wiewiórki, dziki.
Jarzębina niszczy wirusy, gronkowce, wzmacnia - babcine przepisy

Jarząb pospolity [Sorbus aucuparia]zachwyca dekoracyjnym wyglądem posiada owoce, które niszczą wirusy i gronkowce.

Kryje w sobie  bogactwo witamin, słynie z leczniczych i kosmetycznych wartości, które ceniono od prawieków. Na wzmocnienie przed zimą medycyna ludowa zalecała jedzenie przetworów z jarzębiny w czasie babiego lata. A to dlatego, że jarzębina doskonale uzupełnia niedobory witamin i mikroelementów.

Jarzębina właściwości lecznicze

Jarzębina to kopalnia cennych składników

  • Owoce jarzębiny bogate są w kwasy organiczne: m.in jabłkowy, winowy
  • Zawierają dwukrotnie więcej karotenu niż marchewka
  • Więcej witaminy C niż cytrusy
  • Duże ilości witamin z grupy B, A, K, PP,
  • Miedź, magnez, wiele cennych mikroelementów i wtórne substancje roślinne

Jarzębina jest  zbawienna przy awitaminozie, osłabionej odporności, podczas rekonwalescencji. Ma silne właściwościowi przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i moczopędne. Skutecznie pomaga przy:

  • przeziębieniach, infekcjach, nieżytach dróg oddechowych
  • chorobach układu trawiennego, żołądka, jelit, dróg żółciowych
  • pęcherza i nerek
  • cukrzycy, nadciśnieniu,
  • poprawia pracę serca
  • wzmacnia naczynia krwionośne
  • przeciwdziała zakrzepom w żyłach i tętnicach

Czerwone koraliki są doskonałym kosmetykiem, świetnie wpływają na kondycję skóry, nawilżają i ujędrniają.

Jarzębina domowe przepisy

Owoce jarzębiny zbieramy od sierpnia do października. By rozłożyć lekko trujący kwas parasorbinowy musimy je długo suszyć, przemrozić lub zagotować. Kilka dni suszymy w temperaturze pokojowej. Po wysuszeniu przekładamy do lnianego woreczka i przechowujemy w suchym miejscu. Albo mrozimy 24 godziny w zamrażalniku.

jarzębina przepisy przetwory

Sok z jarzębiny
Owoce jarzębiny oddzielamy od szypułek, starannie umyte zasypujemy cukrem (0,5 kg cukru na 1 kg owoców). Odstawiamy na około 5 godzin. Gotujemy całość  30—40 minut. Po przestudzeniu Sok odcedzamy i przelewamy do butelek. Pije się 1 łyżeczkę soku przed posiłkiem gdy trzustka wydziela za mało enzymów i w niedoborze kwasu żołądkowego.

Konfitura z jarzębiny wg przepisu o. Grande
Na wrzący syrop miodowy  z 2 litrów wody i kilograma miodu wrzucamy przemrożone owoce jarzębiny. Przesmażamy przez 3 dni i wekujemy w słoiczkach. Można je mieszać z innymi owocami i konfiturami.

Jarzębiak
0,25 kg przemrożonych owoców zalewamy w słoju litrem spirytusu. Odstawiamy w słoneczne miejsce na tydzień. Nalewkę zlewamy do innego słoja. Pozostałe owoce zalewamy syropem z wody i cukru: 1,25 litra wody i 1,25 kg cukru. Odstawiamy na 10 dni.  Odcedzony syrop łączymy i mieszamy z nalewką. Odstawiamy do leżakowania na 6 miesięcy w chłodnym miejscu.

Jarzębina w miodzie na odporność i przeziębienie
Przemrożone owoce wrzucamy na kilka minut do wrzątku i odsączamy. Wsypujemy na blachę i wkładamy do rozgrzanego piekarnika (180°C) na 10 minut. W rondelku podgrzewamy miód, smażymy w nim jarzębinę 3 kwadranse. Przekładamy do słoiczków. Dodaje się do herbaty, napojów, deserów.

Suszone owoce jarzębiny przepisy

Herbatka z jarzębiny na problemy z sercem i krążeniem
2 łyżki suszonych lub przemrożonych owoców jarzębiny zalewamy szklanką wody. Gotujemy na małym ogniu 1/2 godziny. Pije się 2 lub 3 razy dziennie pół szklanki. Pomaga w chorobach serca, miażdżycy, zakrzepicy.

jarzębina przepisy

Wywar na drogi moczowe i hemoroidy 
Łyżkę rozdrobnionych owoców zalewamy szklanką wody i doprowadzamy do wrzenia. Podgrzewamy 5 minut pod przykryciem i odstawiamy do naciągnięcia 20 minut.  Pije się 2-3 razy dziennie  1/2 szklanki.

Proszek z owoców
Ususzone owoce mielimy w młynku. Stosuje się 2 razy dziennie jedną płaską łyżkę po jedzeniu popijając przegotowaną wodą. Kuracja trwa 2 miesiące. Pomaga w przewlekłych niedomaganiach nerek, wątroby, pęcherzyka żółciowego.

Jarzębina na gronkowca
2 razy dziennie płucze się gardło sokiem z jarzębiny rozcieńczonym z wodą. Można dodać łyżeczkę soli.

Jarzębina dla urody

Owoce jarzębiny świetnie wpływają na kondycję skóry.

Odżywcza maseczka do twarzy
Garść umytej jarzębiny starannie rozgniatamy. Dodajemy po łyżce oliwy i mleka. Nakładamy na 15 minut na twarz i dekolt. Spłukujemy letnią wodą. Zabieg przynosi widoczne efekty, dodaje cerze blasku. Świetnie odżywia, poprawia elastyczność i koloryt skóry, wzmacnia naczynka krwionośne.

Kąpiel w jarzębinie
3 garście posiekanych owoców gotujemy w litrze wody 20 minut. Odcedzony wywar dodajemy do kąpieli. Odżywia, ujędrnia skórę i działa opalizująco.

zrodlo:https://sekrety-zdrowia.org/

środa, 27 października 2021

"Sen w czasach zarazy "

 No cóż, znowu lockdown… Nowy wiek, nowe wyzwania. Wyzwania dla społeczeństwa, rodzin, par i jednostek. Piękny test na zgniłość duszy i rdzewienie charakterów. Wszystko to znajduje swoje odzwierciedlenie w ciele człowieka – a ściślej w jego głowie. Niepozornym „urządzeniu” o wadze ok. 4-5 kg. Wmontowane doń dwa półtwarde dyski ważą łącznie max. 1,7 kg. Ludzie posiadają swoje indywidualne i niepowtarzalne programy, niektóre zaś są wspólne dla nas wszystkich. Programy w różny sposób są „używane” przez emocje. Wśród programów, których człowiek najczęściej się obawia, znajdują się: program „samotność jednostki ”, program „zamknięta przestrzeń” i program „przymusowa alienacja”. Najciekawsze, że na przestrzeni życia nikt nas nie uczył, jak radzić sobie z tymi programami – ani rodzice ani szkoła, ani Kościół, ani instytucje państwowe. Z tego wszystkiego wynika, że: „ratuj się w swój własny sposób, jak tylko potrafisz”.




Ten artykuł nie traktuje o tym, jak można poradzić sobie z samotnością, lękiem czy izolacją. Każdy w swojej istocie wie, jak to zrobić, choć może nie zawsze nasze starania przynoszą oczekiwane rezultaty. Wówczas zadry i blizny po tym przykrym wydarzeniu, jakim jest lockdown pozostaną w psychice. Zaczynają one w postaci przewlekłych objawów oddziaływać na nasze przyszłe, wolne od dokuczliwych restrykcji życie. Dzisiaj nie będziemy pisali o łakomstwie, nadużywaniu alkoholu czy leków, o nadużywaniu internetu czy kłótniach rodzinnych. Tematem naszego artykułu jest bardzo delikatny objaw, od którego bierze swój początek cała reszta. Tym symptomem jest bezsenność, czyli zaburzenia snu.

Każdy pragnie mieć spokojny i łagodny sen, bez ryzyka budzenia się z oślepiającą migreną. Jeśli potrafisz rozwiązać utrzymujące się problemy ze snem, z którymi się borykasz, będziesz w stanie poradzić sobie z wieloma innymi problemami zdrowotnymi.  Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne. 

1: Wypróbuj sekwencję oddechów 4-7-8

Zazwyczaj człowiek idzie spać z głową pełną zmartwień i planów na kolejny dzień. Utrudnia to i hamuje proces zapadnięcia w sen. Aktywność mózgu w postaci myśli to energia Yang. Sztuka zasypiania opiera się na przejściu z energii Yang do energii Yin – czyli wyciszeniu naszego wewnętrznego „komputera”. Jednym ze sposobów jest ćwiczenie oddechowe. Sekwencja oddechów 4-7-8 uwalnia energię Yin, umożliwiając spokojny sen:

– wykonaj wdech nosem przez 4 sekundy

– zatrzymaj oddech przez 7 sekund

– wykonaj wydech przez usta trwający 8 sekund

Cykl można powtórzyć tyle razy ile potrzeba.

2: Zadbaj o ustalony czas snu

Jak przekazują starożytni mędrcy „idź spać dziś, obudź się jutro”. Jeśli przystosować swoje ciało do snu między 23:00 a 1:00 w nocy, można otrzymywać energię Yin, która jest potrzebna do rozwoju. Każdy pragnie obudzić się komfortowo o odpowiedniej godzinie. Dlatego najlepszym sposobem byłoby wejście do łóżka przed godziną 23:00, aby połączyć się z zegarem biologicznym. Niestety ten zegar częściowo deformuje się u niektórych grup zawodowych zaangażowanych w pracę nocną (lekarze, kolejarze, piekarze, policjanci itd.). Nie wyklucza to jednak stosowania tej metody, gdy dane osoby są wolne od tzw. nocnej zmiany.

3: Komfort pomieszczenia, w którym śpisz

Jeśli spróbujesz zasnąć w pokoju, w którym jest jasno, zahamuje to produkcję melatoniny. Warto zadbać o odpowiednie zaciemnienie sypialni. Pamiętaj też, że temperatura 18-20° jest najbardziej komfortowa dla pomieszczenia, w którym śpisz. 

4: Wypróbuj akupresurę

Istnieje wiele korzyści płynących z akupresury w łagodzeniu bezsenności. Takie zabiegi stymulują wydzielanie melatoniny, hormonu który jest niezwykle ważny dla osiągnięcia stanu fizjologicznego snu. Akupresura opiera się wg medycyny chińskiej na nacisku (ucisku) palcami określonych punktów na ciele. Anatomię tych punktów można znaleźć m.in. w książkach czy podręcznikach poświęconych akupunkturze.

5: Odpowiednie ustawienie łóżka

Dla polepszenia snu można wykorzystać zasady Feng shui. Zgodnie z tą praktyką oraz założeniami tzw. biolokacji głowa podczas snu powinna znajdować się po stronie północnej lub północno-wschodniej, zaś nogi powinny być zwrócone na południe lub południowy-zachód. Byłoby dobrze mieć możliwie duży widok na przestrzeń, w której śpimy – im więcej widzimy, tym pewniej się czujemy. Drzwi powinny być łatwo widoczne od strony łóżka, zapewniając tym samym poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Nie należy ustawiać łóżka naprzeciw drzwi, czyli tzw. „ust Chi”, miejsca przepływu energii (może to powodować różne wypadki czy dolegliwości), szczególnie ważne jest, aby nogi śpiącego nie znajdowały się na jednej linii z drzwiami.

6: Barwy sypialni

Jeśli  pokój, w którym śpisz nie jest zbyt duży, najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, jest dodanie jaśniejszych barw. Dzięki temu pokój będzie wyglądał na większy. Żeby sypialnia emanowała odprężeniem, warto pomalować ściany na odcienie koloru niebieskiego (będzie dodatkowo przynosił uczucie chłodu i świeżości).

7: Unikaj luster i zdjęć w pobliżu miejsca do spania

Lustra odbijają energie, które mogą zaszkodzić fizjologicznemu snowi – więc nie ma powodu, aby trzymać je blisko swojej przestrzeni spania. Warto także usunąć wszelkie zdjęcia, aby energie znajdujące się w nich nie promieniowały w przestrzeń sypialni (tym bardziej, jeżeli na fotografiach znajdują się osoby już nieżyjące). Należy unikać też dekoracji z muszli oraz trofeów w postaci rogów, głów czy skór zwierzęcych (emanują one martwą energię, która zakłóca energetykę śpiącego).

8: Smog eletromagnetyczny

Przestrzeń sypialni musi być maksymalnie wolna od smogu elektromagnetycznego. Wszelkiego rodzaju sprzęt elektroniczny, jak np. telewizor, radio, komputer, telefon komórkowy, w miarę możliwości musi zostać wyeliminowany.

9: Muzyka dla snu

Na proces zasypiania w magiczny sposób oddziałuje medytacyjna muzyka – utwory Mozarta, Bacha, Haendla, Czajkowskiego. Warto pamiętać, by sprzęt odtwarzający muzykę został zaprogramowany przez timer i samoistnie wyłączył się po kilkunastu minutach. Terapeutyczne oddziaływanie na proces zasypiania i sen ma również muzyka solfeżowa (solfeggio), m.in. o częstotliwości 432 Hz – można ją znaleźć w internecie.

10: Sen a zapachy

Istnieją zapachy, które łagodzą stan psychiczny, a także przywołują sen. Należą do nich aromaty: rumiankowy, lawendowy, neroli, majerankowy i ylangowy. Można zastosować także aromaty uspokajające, które wyciszają system nerwowy: bergamotowy, z szałwii muszkatołowej, jałowcowy, kadzidłowy, melisowy, różany, sandałowy. Szczegóły stosowania olejków eterycznych znajdziecie w artykułach poświęconych aromaterapii na naszym blogu.

11: Esencje Bacha

A na koniec – piękna, naturalna metoda, która w dzisiejszych czasach zyskuje szczególne znaczenie i wartość. Jest całkowicie bezpieczna – co ważne nie powoduje alergii ani uzależnienia, nie wywołuje skutków ubocznych i nie zanieczyszcza organizmu. Może bez obaw być stosowana u niemowląt i osób ciężko chorych (nie koliduje z farmakoterapią). Dobór odpowiednich Esencji Bacha na bezsenność jest podyktowany zróżnicowaniem emocjonalnych przyczyn, które utrudniają zdrowy sen, np. depresją, nadmiernymi wymaganiami, nadmiernymi obawami o innych, poczuciem winy, stłumionymi zmartwieniami, nieprzepracowanymi trudnymi wspomnieniami lub traumami. Terapeuta sporządza mieszankę Esencji właśnie w oparciu o przyczynę emocjonalną. Więcej informacji na temat Esencji Bacha znajdziesz w naszym artykule:

https://hiacyntainarcyz.wordpress.com/2020/10/17/leczenie-energia-kwiatow-kwiatowa-terapia-doktora-edwarda-bacha/

Wszystko, co dobre dobiega końca. Podaliśmy kilkanaście recept, jak pomóc sobie. Recepty dla każdego typu osobowości czy wymagającego charakteru. Na pewno każdy z Czytelników znajdzie dla siebie kilka rozwiązań problemu ze snem. Jeżeli oczywiście doskwiera mu bezsenność czy inne kłopoty w tym względzie. Pozostaje tylko spróbować – i pamiętajcie: w tym ważnym przedsięwzięciu najważniejszy jest system…

A tymczasem, dobranoc, kolorowych snów z naszymi podpowiedziami w tle.

zrodlo:https://hiacyntainarcyz.wordpress.com/

wtorek, 26 października 2021

"Gorzki smak w naszych codziennych posiłkach i gorzkie zioła "

 Gorzki smak większość z nas ocenia jako nieprzyjemny. Preferujemy słodki i słone smaki, czasem kwaśne czy ostre. Gorzki został wyrugowany z żywności i praktycznie zniknął z naszych stołów.

Najwięcej goryczek zawierają zioła. Ciekawe, że nie przepadamy za smakiem, który najczęściej występuje w niezawodnych remediach. Często spotykam się z opiniami, że najbardziej zniechęca do ziołowych terapii gorzki smak herbatek.

Oman wielki

Rośliny mają swój język, przemawiają przez nasze zmysły, w tym receptory smaku. Kiedy unikamy goryczek, to czego nie słyszymy, odczuwamy?

Niedobór gorzkiego smaku

Gorzki smak jest bezwzględnie, każdy potrzebuje w w codziennych posiłkach. Nawet dzikie zwierzęta drapieżne chętnie podskubują zioła. We tradycyjnych kuchniach wszystkich kultur nigdy nie brakowało goryczek. Nowoczesne diety skupione na składnikach odżywczych i liczeniu kalorii  są ich praktycznie pozbawione.

Nie twierdzę, że mamy się zmuszać do zjedzenia pełnej miski mniszka, ale warto postrzec gorzki smak w innym świetle. Z doświadczenia wiem, że wiele problemów zdrowotnych jest skutkiem braku balansu smaków. Większość problemów trawiennych i dolegliwości, które leczymy gorzkimi ziołami to faktycznie niedobór nielubianego smaku.

Gorzki smak w naszych codziennych posiłkach i gorzkie zioła

Najważniejszym działaniem gorzkich ziół jest odtruwanie, oczyszczanie. Gdy bierzemy kęs czegoś bardzo gorzkiego, natychmiast mamy chęć to wypluć. Nasze ciało i komórki reagują podobnie. Przy okazji wyrzucają z siebie produkty metaboliczne i toksyny. Ten proces sprawia, że gorzki smak jest silnym detoksykantem. Dlatego kojarzymy go z lekarstwem, czymś nieprzyjemnym.

Brak gorzkiego smaku we współczesnej diecie to nagromadzenie toksyn, spowolnione trawienie, niestrawność, zaburzenia równowagi hormonalnej, dysfunkcje wątroby, nieprawidłowy metabolizm, cukrzyca itd.

Jak działa gorzki smak?

Nie da się oddzielić smaku goryczy od jej leczniczego działania. Często nie chcąc go czuć maskujemy nieprzyjemne doznania korzystając z ziół zamkniętych w kapsułach, a żołądek przecież nie ma kubków smakowych. Nie pozwala to na prawidłowe strawienie, wchłonięcie i przyswojenie. Smak bilansuje też to czego w organizmie brakuje, więc taka terapia przynosi mierne efekty.

Gorzkie zioła stymulują wydzielanie soków trawiennych i mają wpływ na cały metabolizm. Sprawiają, że trawienie, przyswajanie i eliminacja odpadów przebiega efektywniej, sprawniej a organizm nie traci olbrzymich pokładów energii na te procesy.

bylica

Goryczki pobudzają produkcję wydzielin: wydzielanie śliny, kwasów, enzymów, hormonów, żółci. Każda z nich działa jak rozpuszczalnik, rozkłada pokarm i zapewnia prawidłową absorbcję dla komórek. Niewystarczająca produkcja soków trawiennych występuje powszechnie w społeczeństwach zachodnich, stąd niedobory składników odżywczych i popyt na suplementy.

Goryczki i trawienie

W jamie ustnej smak gorzki pobudza wydzielanie śliny, która rozpoczyna proces trawienia skrobi i rozkładu tłuszczów. Ponad 25 receptorów gorzkiego smaku natychmiast rozpoznaje obecność goryczek i wywołuje fizjologiczne reakcje w całym przewodzie pokarmowym.

Żołądek ma wystarczającą kwasu solnego, enzymów i hormonów potrzebnych do rozkładu białek, węglowodanów i uwalniania minerałów do asymilacji.  Gorzki smak symuluje wydzielanie gastryny, hormonu regulującego produkcję kwasu żołądkowego. Jego niedobór osłabia tkanki żołądka i zaburza absorbcję wielu witamin, minerałów.

stosowanie kuklika

Gorzkie zioła zwiększają produkcję pepsyny, rozkładającej białka, niezbędnej do absorbcji witaminy B12, która bierze udział w wielu procesach, począwszy od odbudowy krwi po funkcje neurologiczne.

Smak gorzki oddziałuje na trzustkę, wątrobę, pęcherzyk żółciowy. Pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, stymuluje produkcję enzymów trzustkowych i żółci, które zapewniają właściwe trawienie tłuszczów.

Zdrowy, płynny przepływ żółci bez zastojów pomaga wątrobie w oczyszczaniu i zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych. Produkowana jest przez trzustkę lipaza pod wpływem żółci ulega aktywacji w dwunastnicy. Pozwala na końcowy rozkład i wchłonięcie w jelicie cienkim węglowodanów i białek.

Wystarczająca ilość żółci zapewnia smarowanie, poślizg w jelitach, zapobiegając wysuszeniu co prowadzi do przewlekłych zaparć.

Gorzki smak stymuluje wydzielanie soków trawiennych w jelicie cienkim, wspomaga pasaż jelitowy i wchłanianie strawionego pokarmu. Wzbogacenie codziennej diety w gorzkie zioła bardzo pomaga w pozbyciu się dolegliwości jelitowych, trzustki i wątroby.

Wpływ na tkanki i energetykę

Gorzkie zioła wzmacniają napięcie tkanek w całym przewodzie pokarmowym i wspomagają gojenie uszkodzeń błon śluzowych. Działają ściągająco, pomagają leczyć owrzodzenia, nieszczelne tzw. przeciekające jelito, refluks.

Stymulują leniwe jelita, pasaż treści pokarmowej i perystaltykę jelit. Wszystkie te działania skutkują lepszym trawieniem, przyswajaniem i oczyszczaniem z toksyn.

Gorzkie zioła są przydatne w poskramianiu nadmiernego apetytu na słodycze, pomagają uporać się z nałogami. Na przykład żucie korzenia tataraku łagodzi chęć sięgania po tytoń.

tatarak lecznicze działanie kłącze tataraku

W tradycyjnym ziołolecznictwie gorzki smak kieruje energię w dół. Pomaga wyzbyć się niepotrzebnego balastu, toksyn, fizycznych i emocjonalnych. Tonizuje serce.

Jako element żywiołu ziemi, gorzkie zioła „uziemiają” wzmacniają połączenie z intuicją.  Przesuwają siłę ciężkości z intelektualnej energii mózgu, która analizuje, rozkłada wszystko na kawałki do siedziby intuicji – jelit.

Goryczki ułatwiają zakotwiczenie w chwili obecnej tu i teraz. Ma to związek z dynamiką osi mózg-jelita. Głowa jest notorycznie nieobecna w teraźniejszości, myśli ciągle podróżują poza świadomość odczuwania istnienia do przeszłości bądź przyszłości. Smak gorzki pomaga w powrocie do teraźniejszości.

Fizjologiczne uwalnianie soków trawiennych ułatwia odejście zablokowanej energii gniewu, frustracji. Starożytne systemy lecznicze wiążą je ze stagnacją i zablokowaniem energii wątroby. Jest wiele racjonalnych dowodów, że jest w tym sens.

Mózg i jelita

W części brzusznej mamy nerw błędny, część autonomicznego układu nerwowego, który kontroluje procesy trawienia. Nie jest już tajemnicą, że hormony nastroju, neuroprzekaźniki serotonina, dopamina, endorfiny i benzodiazepiny są wytwarzane głównie w jelitach.

Gorzkie zioła wpływając na metabolizm i poprawę trawienia oddziałują na produkcję hormonów odpowiedzialnych za nastrój. Stymulują gastrynę i działanie serotoniny w jelitach, która łagodzi podrażnienia, wpływa na motorykę jelit, kontroluje wydzielanie enzymów trawiennych i krzepnięcie krwi.

nerw błędny nerw czaszkowy X vagus nerve

W efekcie, zioła gorzkie tonizują układ nerwowy i mogą być pomocne w leczeniu depresji związanej z niedoborami trawiennymi. Podsumowując gorzki smak choć sam nie jest przyjemny, wzmacnia odczuwanie innych smaków

  • Usuwa zimno i wilgoć z organizmu, działają ściągająco
  • Aktywuje detoksykację, oczyszczanie z jelit przez wątrobę, nerki, system limfatyczny
  • Stymuluje produkcję soków trawiennych
  • Korzystnie wpływa na spowolniony metabolizm
  • Pomaga w trawieniu węglowodanów, białek, tłuszczów, przyswajaniu witamin, minerałów
  • Stymuluje leniwe jelito,
  • Rozluźnia, relaksuje układ nerwowy, tonizuje serce
  • Uśmierza ból, skurcze, przywraca normalne łaknienie
  • Uziemia, pomaga w lękach, depresji, złości
  • Niektóre gorzkie zioła działają przeciw patogenom – bakteriom, wirusom, pasożytom.
  • Redukują tkankę tłuszczową
  • Łagodzą gorączkę, stany zapalne, nudności.
  • Przynoszą ulgę przy odczuwaniu palenia, świądzie, wzmacniają siłę mięśni i skórę.
Wskazania i przeciwskazania

Gorzki smak składa się z elementów eteru i powietrza. Jest lekki, suchy, generalnie ochładza, osusza, pogarsza vata dosha, równoważy kapha i pitta. Nadmiar gorzkiego smaku może powodować ubytki osocza, krwi, mięśni, tkanki tłuszczowej, szpiku, zmniejszenie moczu i kału. Jak we wszystkim  należy zachować równowagę.

Zioła gorzkie zwiększają czynności wydzielnicze, usuwają płyny z organizmu, więc mogą pogarszać vata dosha. Suchość konstytucyjna często wiąże się z lękiem nerwowym, który jednak rozprasza gorzki smak. Wystarczy gorzkie zioła połączyć je z ziołami nawilżającymi typu malwa, ślaz, słodka lukrecja, traganek. Kozieradka nawilża, choć jest gorzka.

kozieradka lecznicze właściwości działanie

Przy trudnościach w utrzymaniu ciepła można stosować w połączeniu z rozgrzewającym imbirem, cynamonem, goździkami. Są gorzkie, które które również rozgrzewają – tatarak, arcydzięgiel.

Człowiek wychłodzony, przemarznięty, zmęczony, osłabiony będzie potrzebował ziół, które podniosą metabolizm i dodadzą energii ciepła. Są to rośliny i przyprawy o pikantnym smaku. Przy  infekcjach, stanach zapalnych ze smakiem ostro drażniącym jak jeżówka, lawenda.  Gdy ktoś przejawia nadmierny metabolizm, ma gorączkę, jest drażliwy, odczuwa niepokój potrzebuje ziół gorzkich chłodzących, uspokajających, odtruwających.

Jeśli dokuczają wzdęcia, gazy stosujemy zioła o ostrym, aromatycznym smaku, zawierające olejki lotne np. rumianek, anyż, koper włoski.

Gorzkie lekarstwo i pożywienie

W obu przypadkach jakość goryczek w roślinach ma różny stopień i charakter. Wiele gorzkich ziół stosujemy w kuchni jako przyprawy, inne mają typowo lecznicze zastosowanie.

Gorzkie zioła przyprawowy możemy uznać za niezbędne w codziennej diecie, te silniej działające powinny być zarezerwowane do rozwiązywania konkretnych problemów zdrowotnych. Jak je odróżnić?

Goryczki w kuchni to wiele warzywnych ziół liściastych, które dominowały w przystawkach podawanych przed głównym posiłkiem dla poprawy trawienia. Dziś zastąpiliśmy je sałatą lodową z dressingiem.  W dawnych sałatkach królował mniszek, cykoria, ostrożeń i pospolite chwasty, które naturalne wyrastały w sąsiedztwie człowieka.

gorzki smak na talerzu

Bogate w składniki odżywcze zioła uzupełniano odrobiną octów ziołowych, winnych by ułatwić przyswajanie minerałów. Gorzka sałatka jest pożywną przystawką i wspomaga trawienie cięższych dań głównych.

Gorzkie zioła o leczniczym zastosowaniu mają zbyt silny smak by były użyteczne w kuchni. Do typowo leczniczych gorzkich ziół należą m.in kozłek, chmiel, kruszyna, senes, aromatyczny wrotycz, oman, piołun, bylica.

Gorzki smak w kuchni

W codziennej diecie warto korzystać z rucoli, rukwi wodnej, endywii, cykorii, mniszka, karczocha, ostrożnia, gorczycy. Dodawać do kanapek, twarożków, jajecznicy, zup i sałatek. Początkowo dla przełamania smaku można uzupełnić słodszą gwiazdnicą, kwaskowatą portulaką, skropić sokiem z cytryny, octem ziołowym. Kwaśny uzupełni smak i działanie. Odrobina imbiru rozgrzeje, a suszone na słońcu pomidory sprawią, że gorzkie zioła będą smaczniejsze. Oliwa, przyprawy, szczypta soli dopełnią całości.

gorzkie nie smakuje

Początkowo powodujący niechęć smak z czasem polubimy, przekonamy się, że ciało szybko rozpoznaje naturę gorzkiego. Uzupełniając dietę niewielką ilością goryczek, mózg zarejestruje, a organizm zareaguje „och, wreszcie”. Gorzkie zioła zbilansują braki, które bezskutecznie próbowaliśmy uzupełnić suplementami czy czymś innym.

To, co wydaje się gorzkimi próbami, jest często błogosławieństwem w przebraniu.
~Oskar Wilde

Emocjonalna gorycz bierze się ze stagnacji, pielęgnowania uczuć, przekonań, które utrudniają konieczne zmiany, rozwój, kreację, kroczenie z odwagą do przodu. Osoba zgorzkniała ma blokady, nie potrafi zmierzyć się z prawdą i odpuścić tego co jej nie służy. Ucieka od niechcianych emocji, a wchodząc w nie, tuląc może nastąpić uzdrowienie.

U ziół te same czynniki rezonują. Unikamy goryczy bo smak wydaje się nieprzyjemny. Jednak smakując je odkrywamy, że pomagają nam wyrwać się ze stagnacji, zarówno fizycznie ciało jak i emocjonalnie.

B. della Porta

zrodlo://sekrety-zdrowia.org

"Ponadczasowa moc anyżu, starożytnego leku ziołowego"

  Anyż, o słodkim smaku przypominającym lukrecję i aromatycznym zapachu, jest ceniony od wieków nie tylko jako aromatyczna przyprawa, ale ta...